21 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАИран склучи зделка од 550 милиони евра за набавка на цевки за...

Иран склучи зделка од 550 милиони евра за набавка на цевки за нафта

Иран во среда склопи зделка вредна 550 милиони евра со шпанско-ирански конзорциум за испорака на цевки за иранската нафтена индустрија.

Конзорциумот, чии членки се шпанската компанија Тубакекс и иранската Фулад Исфахан, за период од три години треба да изработат цевки отпорни на корозија за мрежа од 600 километри.

Цевките ќе бидат направени со користење на јапонска технологија, јави АП.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП