Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

15 работи што сигурно ќе го изнервираат вашиот шеф

Време: 16:04

Датум: јануари 14, 2013

Категорија: КАРИЕРА

shef1

Без оглед на тоа дали се надевате на промоција на работа, или едноставно се обидувате да изградите здрави односи, важно е да знаете како функционира вашиот шеф. Мора да знаете што цени, кого го почитува и што не може да поднесе.
Доколку сакате да се искачите на корпоративните скалила најдобро е ги избегнете овие 15 начини, кои го иритираат секој шеф.

1. Доцните, а влегувате во канцеларија со кафе во рака 

Доколку влезете ноншалантно во канцеларија со задоцнување од 20-минути, држејќи во едната рака кафе, многу е голема веројатноста тоа да биде лошо сватено од страна на шефот. Ако сте куси со време, прескокнете  го кафето.

2. Не сте соодветно облечени

Вашиот претпоставен не сака да се чувствува како ваш татко или мајка, па нема да биде воодушевен ако редовно има потреба да ве потсеќа на кодексот на облекување. Гледајте да изгледате професионално и сетете се дека е подобро да се потпрете малку кон поконзервативната страна.

3. Редовно ги истакнувате своите достигнувања

Фалењето е повремено добро, но ако гласно триумфирате над секоја мала победа, ќе ги иритирате и колегите и шефот. Зачувајте ја вашата пофалба за оценување на крајот на годината и секогаш имајте на ум дека своите успеси се издвојуваат со цел – на пример, кога ќе треба да преговарате за платата.

4. Велите “Ќе се обидам” наместо “Ќе го направам”

Кога вашиот шеф ќе ве праша дали сакате да завршите нешто, тоа значи дека од вас очекува да го завршите тоа. Формирајте ги вашите одговори внимателно, бидејќи дури и во мали ситници во увото на менаџерите може да звучат поинаку. Наместо да кажете “Ќе се обидам да го направам ‘, уверете го вашиот шеф велејќи “Нема проблем, ќе го сработам тоа штом ќе ја завршам оваа задача”.

5.Поставувате лични прашања

Вашиот шеф ќе сподели некои лични информации кога тоа е соодветно, така што треба да се воздржите од премногу интимни прашања. Малите разговори понекогаш се добредојдени, но никогаш не заборавајте да ги одржите професионално границите за време разговорите.

6. Озборувања за колеги

Повеќето од информациите секогаш ќе си го најдат својот пат, така што веројатноста е голема вашиот шеф  да ги дознае од некој друг сите скандали. Никој не ги сака канцелариските шпиуни и улизувачи. Доколку на вашиот шеф му ги раскажувате тајните на своите колеги, тоа му кажува многу повеќе за вашиот карактер отколку за карактерот на другите.

7. Стискате “Лајк” на сите негови / нејзини статуси

Можеби сте пријатели на Фејсбук, но тоа не значи дека треба да му ги лајкувате сите статуси, или да му коментирате на секоја слика. Држете ја сајбер интеракцијата на минимум.

8. Имате неуредно биро

Повеќето шефови не бараат просторот да ви биде кристално чист, но никој од нив не сака тоа да биде планина од хартија. Уредното биро го покажува чувството на одговорност.

9. Му се жалите за фотокопирот

Факсот нема хартија, интернетот е бавен и искрено – климата не работи. Вашиот шеф не е заинтересиран за вашите мали проблеми, бидејќи тој е одговорен за многу посериозни работи. Контактирајте соодветен сектор или обидете се да си ги решите проблемите сами.

10. Крадење канцелариски материјали

Само затоа што еден плакар е полн со хартија, не значи дека треба да земете пакет или два. Многу брзо шефот ќе ја изгуби довербата во вас, ако ве фати како крадете канцелариски материјали. Крадењето е крадење и никој нема да промовира вработен кој е познат по крадење на материјали од компанијата.

11. Занемарување телефонски повици и не одговарање на e-mail

Ако не одговарате на телефонските повици, и  вашиот inbox постојано е преполн, погодите кој прв ќе слушне за тоа? Вашите претпоставени. Ако не им одговорате на клиентите и на колегите, луѓето се принудени да се јават кај вашите претпоставени. Бидете сигурни дека нема да им кажат многу убави зборови.

12. Му нудите помош за се и сешто

Треба понекогаш да понудите помош, но не претерувајте, бидејќи во спротивно ќе почне да бега од вас и ќе ве смета за улизувач.

13. Ги исмејувате неговите лоши навики

Тој се насмеал кога прв пат се шегувавте дека го прескокнува појадокот. Шестиот пат, верувајте, не му е толку смешно. Бидете љубезни и одржувајте ја иронијата на минимум, за да не го навредите.

14. Барате поголема плата пред да ја завршите својата задача

Паметните знаат колку вредат и бараат соодветно зголемување на платата, но знаат дека тоа мора биде поддржано со резултати. Чувајте папка со вашите резултати и постигнувања, така што аргументите може да ги искористите за барање на повисока плата кога ќе се укаже таква можност.

15. Работите цело време

И ти си човек, и шефот е човек. Не биди робот кој се појавува во утринските часови на работа, работи, а потоа си оди дома. Учествувај во разговорот, шегувај се, не плашете се да се насмеете. Простор за забава има и на работното место, така што слободно можеш да ги споделиш шегите и да уживаш во својата работа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…