сабота, 4 февруари 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАОпадна производството во кинеските фабрики

Опадна производството во кинеските фабрики

Производството во кинеските фабрики нагло падна во април поради заострување на условите за кредитирање во втората најголема светска економија.

Причина е и послабата побарувачка, покажуваат објавените податоци.

Индустриското производство во април пораснало за 6,5 отсто во однос на минатата година, објави кинескиот Државен завод за статистика, во однос на растот од 7,6 отсто во март и наспроти прогнозите на аналитичарите во анкетите на „Блумберг њуз“ дека растот ќе биде седум отсто.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП