Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

На Волстрит и во Европа скок на индексите по победата на Трамп

Време: 14:56

Датум: ноември 10, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

volstrit-bik

На њујоршки Волстрит, како и на главните европски берзи, берзанските индекси скокнаа во средата за повеќе од 1 отсто, по големиот пресврт во кој ги надоместија првичните остри загуби предизвикани со победата на Доналд Трамп на американските претседателски избори.

На европските берзи, по почетниот пад, цените на акциите во средата пораснаа. Така лондонскиот FTSE индекс зајакна за 1,0 отсто, на 6.911 поени, додека франкфуртскиот индекс DAX скокна за 1,56 отсто, на 10.646 поени, а парискиот CAC индекс се зголеми за 1,49 отсто, на 4.543 индексни поени.

На њујоршки Волстрит индексот Dow Jones скокна за 1,40 отсто, на 18.589 поени, додека индексот S&P 500 порасна за 1,11 отсто, на 2.163 поени, а Nasdaq индексот се зголеми за 1,11 отсто, на 5.251 поен.

Почетокот на средата не навестуваше таков развој на настаните бидејќи рано утрото, по неочекуваната победа на Доналд Трамп во трката за Белата куќа, терминскиот S&P 500 индексот падна 5 отсто.

Финансиските пазари беа шокирани од победата на Доналд Трамп, бидејќи ја поддржуваат Хилари Клинтон, којашто ја сметаа за политичарка на статуск-квото, додека сметаа дека победата на њујоршкиот магнат на недвижнините мое да предизвика несигурност во сферите на внатрешната, надворешната и економската политика. Меѓутоа, подоцна загубите терминските индекси беа ублажени, бидејќи пораките на Трамп беа балансирани, што ги поттикна надежите дека неговата остра реторика била само дел од предизборната кампања.

На крајот сите поважни индекси на Волстрит завршија го завршија трговскиот ден со добивка поголема од 1 отсто, а најмногу пораснаа цените на акциите во секторите коишто се сметаат дека ќе профитираат од победата на Трамп.

Така, во здравствениот сектор цените просечно се зголемија за повеќе од 3 отсто, бидејќи по победата на Трамп помалку е веројатно дека САД ќе ја менуваат практиката за одредување на цените на лековите. Клинтон, имено, во предизборната кампања тврдеше дека цените на чековите се превисоки и дека би требало даб бидат коригирани.

За повеќе од 3 отсто скокнаа и цените на акциите во финансискиот сектор, бидејќи Трамп во предизборната кампања најави попуштање на рестрикциите за банките.

Од друга страна, пак, цените во секторот недвижнини во средата паднаа за 2,3 отсто, додека во комуналниот сектор за повеќе од 3 проценти.

На смирувањето на пазарите укажува и пад на VIX индексот на „стравот“ Чикашката берза на опции за 23 отсто, што е негов најголем дневен пад од јуни годинава. Во средата рано утрото овој индекс скокна за 40 отсто. Падот на VIX индексот покажува дека вложувачите помалку ги осигуруваат своите портфељи од можно натамошно паѓање на цените на акциите.

Освен големите осцилации на индексите, на бурното тргување укажува и големиот обем на размена на хартиите од вредност. На американските берзи во средата сопствениците ги сменија 11,7 милијарди акции, додека просечниот дневен обем во последните 20 дена изнесуваше 7 милијарди акции.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со обуки и тренинзи младите ќе се прилагодуваат на барањата на пазарот на трудот

  Со обуки и тренинзи младите ќе се прилагодуваат на барањата на пазарот на трудот

  Вчера беше промовиран проектот „Образование за вработување во Македонија (Е4Е@mk)“, кој има за цел да стимулира вработување во Македонија преку подобрување на стручните вештини и…

 • Објавен Инвестицискиот атлас за недвижности за 2018 година

  Објавен Инвестицискиот атлас за недвижности за 2018 година

  Објавен Инвестицискиот Атлас за недвижности (2018 година) од страна на консултанската компанија – Фортон Македонија во која се содржани информации за севкупниот пазар на недвижности…

 • Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

  Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

  Американската компанија „Теламон“ ќе вложи четири милиони евра во капацитет во Македонија во кој според бизнис планот на компанијата, предвидени се 300 нови вработувања во…

 • Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне појава на дожд и грмежи

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне појава на дожд и грмежи

  Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен…

 • Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Германскиот институт „Ifo“ е најновиот, кој ги намали драстично своите предвидувања за растот на најголемата европска економија во оваа и следната година, повикувајќи се на…

 • Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Индустриските и логистичките имоти се европскиот најпродаван сектор за недвижнини во првиот квартал од 2018-та година, со раст од 21 отсто на 7,6 милијарди долари,…

 • Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред интернационална работилница ЛЕНДНЕТ, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни…

 • Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Премиерот Заев денеска се сретна со делегација на Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации (УНОПС), предводена од заменичката на генералниот секретар на ОН…

 • Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Околу половина просечна плата е потребна само да се наполни фрижидерот со основните прехранбени продукти. Во услови кога цените растат побргу од приходите штедењето станува…

 • Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Вредноста на најпопуларната криптовалута биткоин (BTC) оваа недела најверојатно ќе продолжи да се намалува и за прв пат од ноември 2017-та година ќе падне под…