Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Германската автомобилска индустрија е загрижена од победата на Трамп

Време: 15:49

Датум: ноември 9, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

matijas-miler3

Главниот извршен директор на „Volkswagen“, Матијас Милер и Германската асоцијација на автомобилската индустрија „VDA“ изразуваат загриженост дека изборот на Доналд Трамп за претседател на САД може да има негативно влијание врз нивните компании, пренесува „Ројтерс“.

Во последната година Трамп се закани дека ќе стави царина за увозот на автомобили од Мексико, за да се заштитат работните места во фабриките во САД. Тоа може да ги принуди германските производители да се преиспитаат големите инвестиции во проширувањето на фабриките во Мексико.

„VDA“, која ги претставува автомобилските производители и добавувачи, вклучувајќи ги „BMW“, „Volkswagen“ и „Daimler“, предупреди за потенцијалено зголемен протекционизам од страна на следниот претседател на САД.

„Стравува дека токму како Кина под водство на новиот претседател САД ќе се фокусираат примарно на сопствената економија за сметка на меѓународните трговски односи“, се наведува во соопштението на „VDA“.

Во последните години германските производители на автомобили ги прошируваат своите фабрики во САД, кој останува најголем пазар за премиум возила во светот. Тие сепак инвестираа значително и во изградба на фабрики во Мексико – локација, која во моментов ужива на бесцарински извоз на автомобили во САД.

До 2020-та година Мексико ќе има капацитет да произведува едно на секои четири возила во Северна Америка од едно на секои шест во 2012-та година, тврди компанијата за пазарни истражувања „IHS“.

Откако „Ford“ објави дека целото производство на мали автомобили на компанијата ќе биде изнесено од САД и насочено кон Мексико, Трамп вети дека ќе изврши притисок врз автомобилски производители да се вратат, ако биде избран.

„Не смееме да дозволиме тоа да се случи“, коментира Трамп.

„Реториката околу производството во Мексико, трговските давачки и потенцијалниот пад на корисничката доверба најверојатно ќе натежнат на акциите и побарувачката на автомобили“, коментираат аналитичарите на „Evercore ISI“.

За време на конференцијата во Минхен, главниот извршен директор на „Volkswagen“, Матијас Милер изјави дека се надева дека изборот на Трамп нема да биде „повеќе катастрофално“ за компанијата, која се обидува да постигне договор со Министерството за правда на САД поради скандалот со манипулациите за емисиите на дизел автомобилите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Волонтери од Македонија и од другите земји во Европа, претставници на општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт, како и вработени во ПОУ…

 • САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  Министерството за финансии на САД подготвува правила кои ќе ги спречат компаниите со најмалку 25 проценти во кинеска сопственост да купуваат американски компании во „индустриски…

 • Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна…

 • 1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, информира дека 1.300 работници добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор. Тој рече дека со оглед дека со оваа бројка ќе…

 • Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Град Скопје работи на решавање на проблемот со загадувањето и во летниот период кога никој не ги чувствува последиците од загадениот воздух во Скопје, изјави…

 • Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светското фудбалско првенство е во полн ек – ова е најдобриот период за спортските фанови, но и за спортските обложувалници кои имаат неколкукратно зголемен промет.…

 • Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека јавниот оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари…

 • По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По претседателските и парламентарните избори во Турција, забележан е пад на вредноста на американскиот долар во однос на турската лира. Лирата утрово зајакнала за 1,5…

 • Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната…

 • Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Дваесет и шест згради во општина Центар добија енергетско-ефикасни фасади кои ќе го задржат автентичниот изглед на зградите и боите за кои последниот збор ќе…