Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Јункер и Туск му честитаа на Трамп, повикаа на уште позасилена соработка меѓу ЕУ и САД

Време: 12:04

Датум: ноември 9, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

junker-tusk-nova-696x464

Стратешкото партнерство помеѓу ЕУ и САД е втемелено во заедничките вредности на слободата, човековите права, демократијата и вербата во пазарната економија, а во изминатите години ЕУ и САД заеднички работеа на тоа да обезбедат мир и напредок за нашите граѓани ширум светот, се вели во заедничката изјава на претседателите на Европската комисија и Европскиот совет, Жан-Клод Јункер и Доналд Туск по повод изборот на републиканскиот кандидат Доналд Трамп за претседател на САД.

„Денес е поважно од било кога да ги засилиме трансатланските односи. Само преку поблиска соработка ЕУ и САД ќе може да продолжат да прават разлика кога се работи за справувањето со предизвиците како што се Даеш (Исламска држава), заканите кон суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, климатските промени и миграцијата“, се вели во изјавата во Јункер и Туск.

„За среќа, стратешкото партнерство меѓу ЕУ и САД е големо и сеопфатно, од нашите заеднички напори да обезбедиме енергетска безбедност и да се справиме со климатските промени, преку соработката меѓу ЕУ и САД во справувањето со заканите по безбедност на источното и јужното соседство на Европа, и до преговорите за ТТИП – не треба да ги намалиме напорите за да нашите врски да останат силни и постојани“, порачуваат европските челници.

„Треба да ги консолидираме мостовите кои ги градевме преку Атлантикот. Европејците веруваат дека Америка, чии демократски идеали секогаш беа зраци на надеж низ светот, ќе продолжиме да инвестираме во нашите партнерства со пријателите и сојузниците, да помогнеме во тоа нашите граѓани и народи ширум светот да се чувствуваат безбедно и просперитетно. Би сакале да ја искористиме оваа прилика да ве поканиме да ја посетите Европа за одржување на ЕУ-САД самит што поскоро“, му порачаа Јункер и Туск на новоизбраниот американски претседател.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со обуки и тренинзи младите ќе се прилагодуваат на барањата на пазарот на трудот

  Со обуки и тренинзи младите ќе се прилагодуваат на барањата на пазарот на трудот

  Вчера беше промовиран проектот „Образование за вработување во Македонија (Е4Е@mk)“, кој има за цел да стимулира вработување во Македонија преку подобрување на стручните вештини и…

 • Објавен Инвестицискиот атлас за недвижности за 2018 година

  Објавен Инвестицискиот атлас за недвижности за 2018 година

  Објавен Инвестицискиот Атлас за недвижности (2018 година) од страна на консултанската компанија – Фортон Македонија во која се содржани информации за севкупниот пазар на недвижности…

 • Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

  Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

  Американската компанија „Теламон“ ќе вложи четири милиони евра во капацитет во Македонија во кој според бизнис планот на компанијата, предвидени се 300 нови вработувања во…

 • Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне појава на дожд и грмежи

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне појава на дожд и грмежи

  Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен…

 • Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Германскиот институт „Ifo“ е најновиот, кој ги намали драстично своите предвидувања за растот на најголемата европска економија во оваа и следната година, повикувајќи се на…

 • Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Индустриските и логистичките имоти се европскиот најпродаван сектор за недвижнини во првиот квартал од 2018-та година, со раст од 21 отсто на 7,6 милијарди долари,…

 • Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред интернационална работилница ЛЕНДНЕТ, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни…

 • Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Премиерот Заев денеска се сретна со делегација на Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации (УНОПС), предводена од заменичката на генералниот секретар на ОН…

 • Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Околу половина просечна плата е потребна само да се наполни фрижидерот со основните прехранбени продукти. Во услови кога цените растат побргу од приходите штедењето станува…

 • Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Вредноста на најпопуларната криптовалута биткоин (BTC) оваа недела најверојатно ќе продолжи да се намалува и за прв пат од ноември 2017-та година ќе падне под…