Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

Почувствуван нов земјотрес во Скопје

Време: 09:06

Датум: септември 14, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

zemjotres

Потрес со магнитуда од 3,0 по Рихтер е почувствуван во 1,32 часот по локално време ноќта кон средата во Скопје, според францускиот Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Според оваа првична информација, епицентарот на најновиот земјотрес кој ги вознемири жителите на македонската престолнина веќе трета ноќ по ред, е во пограничниот регион меѓу Македонија, Србија и Косово, на околу шест километри североисточно од Скопје, на длабочина од 5 километри.

Истовремено се смета дека овој потрес е дел од серијата од стотина земјотреси кои се регистрирани во Скопје и околината од првиот потрес во неделата наутро пред 7 часот до ноќта кон средата.

Ова е прв поголем потрес од вторникот утрото, кога единствено беше забележан земјотрес од 1,5 степени во 8,11 часот.

Последниот посилен потрес, кој ги вознемири граѓаните беше оној што се случи во 19.53 часот во понеделник, со јачина од четири Рихтерови степени и со епицентар на пет километри од Радишани. Тоа беше втор по јачина земјотрес по неделниот, кој беше со јачина од 5,3 Рихтерови степени, а по кој имаше серија од десетина земјотреси.

Сеизмолозите велат дека станува збор за афтершокови и оти никој не може да предвиди дали и кога ќе се случи друг земјотрес.

Првиот од низата беше регистриран во неделата во 7 часот со јачина од 4,4 степени според Рихтер. Најсилниот, пак, е регистриран истиот ден во 15,10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер.

Во понеделникот вечерта во Скопје и околината беа почувствувани два последователни земјотреса во 19,53 часот, првиот со магнитуда од 2,4, а вториот од 4 степени според Рихтеровата скала.

Претходно во текот на денот, два потреса беа регистрирани во 11,50 и 14,19 часот со магнитуди од 2,3 и 3,7 степени според Рихтеровата скала.

Сите потреси се во скопското епицентрално подрачје.

Потресите предизвикаа помали материјални штети, имаше паднати оџаци и малтер, помали пукнатини. Градскиот штаб за заштита и спасување до вчера регистрирал оштетувања на 40 објекти. Претходно од ЦУК соопштија дека до вчера се пристигнати 300 пријави за штети од земјотресите.

Лекарска помош за помали повреди и скршеници побарале стотина граѓани, кои според здравствените работници се настанати поради паничното бегање, а не во самиот потрес.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пејачката Пинк објави дека има коронавирус

  Пејачката Пинк објави дека има коронавирус

  Пејачката Пинк објави дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека се чувствува добро и дека заедно со нејзиниот тригодишен син ги почувствувале симптомите пред…

 • Најмногу снег во Крушево, најстудено во Маврово

  Најмногу снег во Крушево, најстудено во Маврово

  Највисока снежна покривка од 34 сантиметри утрово е измерена во Крушево. Следат Маврово со 16, 12 Битола, 6 Лазарополе, 5 Тополчани, 4 Ѓуриште. Како што…

 • Втор викенд со забрана за движење од 16 часот

  Втор викенд со забрана за движење од 16 часот

  Забраната за движење на населението денеска почнува во 16:00 часот и ќе трае до 05:00 часот наутро. Ова е согласно одлуката на Владата за забрана…

 • Целосна забрана за движење во Куманово

  Целосна забрана за движење во Куманово

  Од синоќа од 21 часот во Куманово е воведена забрана и посебен режим на движење на населението. Исклучоците од забраната за движење важат за полицијата,…

 • Зајакната координација за одржување на финансиската стабилност

  Зајакната координација за одржување на финансиската стабилност

  Финансиските регулатори ја зајакнуваат соработката во следењето на состојбите во финансискиот систем. И во околностите коишто ги наметнува корона-кризата, со максимална посветеност на секој регулатор…

 • Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

  Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

  Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време, Кина им оддаде почит на…

 • Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

  Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

  Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус, изјави претседателот Доналд Трамп, додавајќи…

 • Облачно со повремени врнежи од дожд

  Облачно со повремени врнежи од дожд

  Времето во земјава ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Пообилни врнежи ќе има во јужните делови. Ќе…

 • 40 граѓани од Македонија заглавени во Дубаи

  40 граѓани од Македонија заглавени во Дубаи

  Група од 40 граѓани од земјава во овој период на пандемија со недели се заглавени во Дубаи. Герупата стапи во контакт со редакцијата на Денар…

 • Нови 46 случаи на коронавирус, двајца починати на Инфективната клиника

  Нови 46 случаи на коронавирус, двајца починати на Инфективната клиника

  Во изминатите 24 часа два пациента починале на Клиниката за инфективни болести Регистрирани се 46 нови случаи на коронавирус во земјата со што вкупната бројка…