14 јули, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕЧај кој МОРАТЕ да го пробате! Го зајакнува имунитетот и го намалува...

Чај кој МОРАТЕ да го пробате! Го зајакнува имунитетот и го намалува стомакот (видео)

113536_caj_630x0

Овој напиток се подготвува многу едноставно со состојки кои можете да ги набавите во секоја продавница за здрава храна или во локалниот супермаркет.

Ќе ви биде потребно:

– 1 лажица рендан корен од ѓумбир

– 1/2 лажица куркума

– 2 стапчиња цимет

– 1/2 лимон

– 3-4 дл вода

Подготовка:

Изрендајте го коренот од ѓумбирот кој сте го исчистиле, како и коренот од куркумата или користете куркума во прав.

Ставете ја водата на оган да зоврие и додадете ги состојките и две стапчиња цимет и исцедете лимон. Оставете ја да се олади, а потоа консумирајте ја. Доколку сакате можете да засладите со малку домашен мед.

Овој напиток можете да го консумирате и во зима и во лето, а со негова помош ќе го зајакнете организмот и ќе ја намалите надуеноста на стoмакот. Исто така, куркумата е позната и како древен свет зачин кој се смета за многу силен природен антибиотик.

Циметот го намалува нивото на шеќер во крвта и надуеноста во стомакот, а успешно ги отстранува и масните наслаги.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП