Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Историјата на кредитните картички

Време: 14:15

Датум: април 11, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

kart 333

Кредитните картички се составен дел од нашиот живот. Со нив можеме да правиме сè – да плаќаме во ресторан, да се букира одмор или да купиме авионски билети.

Нивниот концепт е купи сега, плати повеќе подоцна, што се чини многу удобно на корисниците.

Како настанале?

Многу луѓе мислат дека првата кредитна картичка најверојатно е издадена од „Visa“ или „Mastercard“. Во реалноста, сепак, тоа не е така. „Diners Club“ практично е првата кредитна картичка, создадена од страна на Френк МекНамара, шеф на „Hamilton Credit Corporation“, во 1949-та година.

Еве го и митот поврзан со нејзиното создавање: Во 1949-та година МекНамара вечерал со пријателите во „Major Cabin Grill“ во Њујорк. Откако завршува и сака да ја плати сметката, тој сфаќа дека го заборавил паричникот. Тој се јавува на жена која доаѓа и го спасува од непријатната ситуација. МекНамара сепак одлучи дека никогаш повеќе нема да западне во слична ситуација. За да го реши проблемот, тој ја создава картичката „Diners Club“ и една година подоцна се враќа во исто установа во Њујорк, каде што плаќа со неа. Тој ја подмирува сметката и така се раѓа кредитната картичка.

kart 334

Потоа компанијата на МекНамара убедува и други ресторани да почнат да работат на оваа шема, која станува толку популарна што во 1951-ва година во неа се вклучени веќе 20.000 компании. Банките, одамна работат со кредитни инструменти и микрокредити, а најголемата популарност ја забележуваат со картичките „Diners Club“. Институции, како „American Express“ и „Franklin National Bank“, почнуваат да издаваат слични картички, при што заработуваат од наплатување такси. За да станат профитабилни, сепак, тие имаат потреба од голема база на клиенти. Значи банките почнуваат со издавање и испраќање на картички на секој, чиј адреса и контакт имаат, со надеж дека тој ќе се вклучи во мрежата. Ова се претвора во проблем и измамите се зголемуваат, а многу луѓе добиваат известување дека нешто е платено со нивните картички кои тие и никогаш не ги добиле.

Се воведуваат законски мерки во 1974-та година за заштита на потрошувачите од измами. До овој момент голем дел од картичките веќе поминале од модел на наплатување такси кон модел на остварување само на користената сума. Се повеќе и повеќе корисници преминуваат кон моделот „купи сега, плати подоцна“.

Кога се појавиле двајца од најголемите издавачи на кредитни картички – „Visa“ и „MasterCard“?

Во 70-тите години на минатиот век „Visa“ и „MasterCard“ ги вклучиле кредитните картички на ново ниво со создавање на здружение на банки членови кои ќе работат заедно. Наместо да работат како посредник меѓу трговци и клиенти, „Visa“ и „MasterCard“ се посредник меѓу големите банки, од една страна, и корисниците – од друга страна. Тие исто така работат и со големите трговски синџири, за да понудат сериозно различни специфични кредитни картички, а тоа дава предност во шопинг кај одредени трговци. Бумот во индустријата на кредитните картички сепак предизвикува загриженост, и покрај нивната погодност. Цената на овие услуги станува повисока и повисока, па така луѓето собираат и собираат нови долгови, често без да се замислат и да сфатат. Многу луѓе го дознаваат тоа во подоцнежна фаза дека тешко можат да го покријат овој скап кредит, па така стануваат дел од спиралата на вечна задолженост во која ја плаќаат само минималната рата (или главно каматите), а обврската им останува.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник од…

 • Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Судот и нареди на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане со користење на парите од фондот на Министерството за одбрана за изградба на…

 • Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека петтгодишниот рок за обнова на катедралата Нотр Дам, која беше значително оштетена во големиот пожар на 15 април, возможен…

 • Сончево со мала до умерена облачност и топло

  Сончево со мала до умерена облачност и топло

    Времето во државата ќе биде сончево со мала до умерена облачност и топло. Ќе дува слаб до умерен западен ветер, особено изразен во западните…

 • Сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со локален дожд

  Сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со локален дожд

  Сончево со умерена облачност и со слаб западен, а во источните делови умерен северозападен ветер. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и…

 • Британската влада го одложила гласањето за Брегзит во парламентот

  Британската влада го одложила гласањето за Брегзит во парламентот

  Британската премиерка Тереза Меј го одложила гласањето за новиот нацрт закон за Брегзит, кој го претставила како последна можност за излез од кризата. Текстот бил…

 • Ниви и плацови – долгорочна и сигурна инвестиција

  Ниви и плацови – долгорочна и сигурна инвестиција

  Нивите и плацовите се најдобрата инвестиција на долг рок – нивната вредност има тенденција на постојано иако постепено зголемување. Анализите на пазарот покажуваат дека недвижниот…

 • ССК со 78 економски мерки, Владата вети рокови за реализација

  ССК со 78 економски мерки, Владата вети рокови за реализација

  Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) на традиционалниот „Деловен појадок со претседателот на Владата “ достави пакет од 78 мерки  во функција на подобрување…

 • Тереза Меј поднесува оставка?

  Тереза Меј поднесува оставка?

  Times објави дека британската премиерка Тереза ​​Меј во петок ќе поднесе оставка. Британскиот весник не го навел изворот на оваа информација, пренесува Reuters. Times наведува…

 • Се заканува нова економска криза

  Се заканува нова економска криза

  Високиот советник на германската влада Ларс Фелд предупредил на забавување на германската економија а обрна внимание и на Италија, предвидувајќи можно преливање на проблемите и…