Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,801.04 0.25%    BESK 10,700.00 1.9%    GALE 600.00 0%    GRNT 756.00 -1.52%    KMB 2,601.78 -2.12%    MPOL 230.00 7.48%    MPT 28,000.00 0%    OHB 5,100.00 0%    RMDEN15 95.00 0%    STB 897.19 4.32%    STBP 748.00 0%    TEL 241.00 0%    TKVS 2,510.00 3.12%    TNB 10,799.68 0.83%    TPLF 1,365.00 -0.15%    UNI 1,800.00 0%    ZPKO 2,500.00 -0.04%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 725)

Опадна вредноста на акциите на Пежо-Ситроен

Опадна вредноста на акциите на Пежо-Ситроен

Вредноста на акциите на групацијата „Пежо-Ситроен“ (ПСА) се намали за четири отсто, по објавата на оваа француска компанија дека ќе отпише имот во вредност од 4,7 милијарди евра. Отписот е најавен пред финансискиот извештај кој ќе биде објавен неделава, а се очекува дека…

Мекдоналдс забележа пад на продажбата

Мекдоналдс забележа пад на продажбата

Американскиот ланец на брза храна „Мекдоналдс“ соопшти дека неговата продажба во јануари повторно опаднала, поради долготрајните лоши резултати во Јапонија и проблемите со сервисите за достава во Кина. Компанијата наведе дека глобалната продажба во рестораните кои работат најмалку 13 месеци…

Боинг го надмина Ербас

Боинг го надмина Ербас

Американскиот гигант „Боинг“ доби повеќе порачки и испорача повеќе авиони во јануари оваа година во однос на лутиот ривал „Ербас“. „Ербас“ во јануари примил 121 порачка за нови авиони, а испорачал 35 авиони, додека „Боинг“ во минатиот месец добил 145 порачки,…

Претставници од Федерацијата на фармери во посета на Унгарија

Претставници од Федерацијата на фармери во посета на Унгарија

Претставници од Федерацијата на фармерите на Република Македонија ќе претстојуваат во Унгарија каде треба да остварат средби со градинари, претпријатија и владини институции кои работат на развој на земјоделството. Целта на студиското патување е размена на искуства со унгарските земјоделции и институции…

Со измените на проектот „Купи куќа, купи стан“, зголемен интересот за изградба на куќи

Со измените на проектот „Купи куќа, купи стан“, зголемен интересот за изградба на куќи

Зголемен интерес од страна на граѓаните и на градежните компании за изградба на куќи и типски населби очекува Владата со измените на проектот „Купи куќа, купи стан“. Како што истакна на денешната прес-конференција вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески,…

Потрошувачите на производите на Дукат во Македонија се безбедни

Потрошувачите на производите на Дукат во Македонија се безбедни

Македонските потрошувачи на производите на „Дукат“ се безбедни, соопшти денеска хрватскиот производител откако надлежните органи во Хрватска констатирале отстапување од пропишаните дозволени количини микотоксини кај два нивни производа. – Компанијата превентивно ги повлече од пазарот двете ограничени серии од трајните…

Турскиот „Курум интернeшнл“ ќе стопанисува со терминалот во Драч

Турскиот „Курум интернeшнл“ ќе стопанисува со терминалот во Драч

Турската компанија „Курум интернешнл“ доби 35 годишна концесија за терминалот на контејнери во најголемото албанско пристаниште Драч. Министертвото за транспорт потпиша договор со компанијата, која ќе стопанисува со терминалот во наредните 35 години. – Давањето под концесија на терминалот во…

На пролет започнува изградбата на автопатот Приштина-Скопје

На пролет започнува изградбата на автопатот Приштина-Скопје

Косовската Влада напролет почнува со реализација на проектот за изградба на автопатот Приштина-Скопје, јави дописникот на МИА. Според Лах Нитај советник во Министертвото за инфраструкура, во завршна фаза се административните и законски процедури и голем број домашни и странски компании…

Започна да функционира апликацијата за ГИС системот во Штип

Започна да функционира апликацијата за ГИС системот во Штип

Почна да функционира веб апликацијата на  Гео информациониот систем (ГИС- системот) на Општина Штип. Соња Иванова, вработена во Одделението за урбанизам при Општина Штип вели дека на апликацијата која се наоѓа на веб страницата www.stip.gov.mk се достапни триесетте Детални урбанистички планови…

Коњановски: Со договорно производство до осовременување на аграрот во државата

Коњановски: Со договорно производство до осовременување на аграрот во државата

Договорното земјоделско производство е најсигурно, а довербата меѓу произведувачите, откупувачите и преработувачите е неминовна, е заклучокот од денешната работна сесија на земјоделците и преработувачите од Струмичкиот регион. Во организација на Федерацијата на фармери на Македонија и фондациите АЦЕ и МЦГ денеска…