Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Колку ќе чини биткоинот во иднина – 100 или 400.000 долари?

Време: 09:51

Датум: декември 6, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Цената на биткоинот ја мина границата од 12.000 долари претходно утрово. Информациите од „CoinDesk“ велат дека вредноста на криптовалутата во моментов е 12.507 долари.

Активноста започна во 2017-та година по цена од помалку од 1.000 долари и ја преминаа границата од 5.000 долари во октомври. Само за 2 месеци следуваше нов раст до над 10.000 долари, а пред неколку дена беше надмината и вредноста од 11.000 долари.

Денес пазарната капитализација на криптовалутата веќе е 203 милијарди долари, што е двапати повеќе од една од најголемите банки во светот – „Goldman Sachs“.

На крајот на ноември менаџерот на „Former Fortress“, Мајкл Новограц изјави дека вредноста на биткоинот може да достигне до 40.000 долари на крајот на 2018-та година.

Меѓутоа, инвеститорот, кој вели дека започнал да инвестира во биткоинот по цена од 90 долари, вели дека криптовалутата ќе биде најголемиот балон на нашето време.

Уште една оптимистичка опција беше обезбедена од страна на Марк Јуско, главен извршен директор на  „Morgan Creek Capital Management“. Според него, цената на биткоинот, пресметана преку вредноста на златото, во иднина ќе достигне 400.000 долари.

Напротив, легендарниот инвеститор Џек Богал е спротивен. 88-годишниот основач и поранешен извршен директор на најголемата компанија за договорни фондови „Vanguard“ смета дека вредноста на биткоинот може да ја премине границата од 20.000 долари, но тоа не значи дека тој е во право.

Ќе разговараме повторно кога ќе се вратиме на 100 долари, вели тој.

Според Богал, „биткоинот мора да се избегне како чума“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Шест сексуални работнички преку излози нудат услуги на булевар во Скопје

  Шест сексуални работнички преку излози нудат услуги на булевар во Скопје

  Шест провокативно облечени вечерва од 17 часот од излози на булеварот Св. Климент Охридски на скопјани им нудат сексуални услуги. Секоја има свој излог и…

 • „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

  „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

  Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патишта (РСБСП) започна нова кампања под мотото: „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“.…

 • ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

  ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

  Градовите во Европа можат да аплицираат од вчера до април 2018-та година за европско финансирање за адаптација кон климатските промени, подобрување на квалитетот на воздухот,…

 • Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

  Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

  Ефикасно решение како да се намали сметката за електрична енергија е победничката иновација на еднодневниот Иновативен камп – натпревар на средношколци во претприемачки вештини, одржан…

 • Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

  Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

  Кинеските инвестиции во американските должнички инструменти се зголемија за 8,4 милијарди долари на 1,19 илјади милијарди долари во октомври, според податоците на американското Министерство за…

 • 65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

  65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

  Велика Британија изгуби 65.000 работни места во трговијата на мало по референдумот за излез од ЕУ – криза предизвикана од зголемената конкуренција на онлајн продавниците…

 • Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

  Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

  Општина Центар објави дека со буџетот за општината ќе бидат запознаени граѓаните, кои ќе можат да придонесат со свои забелешки и предлози пред носење на…

 • Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

  Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

  Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го повтори својот став дека лотаријата за обезбедување на американски визи на странски државјани, треба да биде укината. „Во…

 • Кои ќе бидат најмоќните градови во светот до 2035-та година?

  Кои ќе бидат најмоќните градови во светот до 2035-та година?

  Шангај ќе го надмине Париз во Топ 5 на глобалните градски економии до 2035-та година, што покажува дека рамнотежата во светската економија се поместува кон…

 • Нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

  Нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Регионалниот пат Р-2332 (Трпејца – Царина) низ националниот парк Галичица се затвора за сите видови…