Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

Песимизам во НБРМ – проекцијата за раст од 2.5% тешко остварлива

Време: 14:06

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Песимизам во Народната Банка. Проекцијата за економски раст од 2.5% до крајот на годинава е тешко остварлива, заклучи Комитетот за монетарна политика.

„Поволни движења се забележуваат во градежниот сектор и трговијата… Од друга страна, движењата во индустрискиот сектор се понеповолни во однос на вториот квартал… Во однос на проектираната патека до крајот на годината, пониските остварувања во првата половина од годината создаваат надолни ризици за проекцијата на БДП од 2.5% за цела 2017 година“ се наведува во соопштението од НБРМ.

Гувернерот Димитар Богов, пак, во интервју за денар.мк вели дека очекува економско закрепнување во втората половина од годината, имајќи ги предвид првите преземени чекори кон стабилизирање на политичката ситуација, како и подобрените пазарни очекувања. Сепак, потврдува дека растот ќе биде значително под проекцијата.

„Сè уште е во тек подготовката на редовниот круг прогнози за октомври, но грубо кажано, се надеваме дека економското закрепнување што се очекува во втората половина од годината ќе го неутрализира регистрираниот пад во првата половина со што би можеле да сметаме на малку позитивен раст за целокупната година, кој сепак би бил помал од минатогодишниот од 2.4%“ вели гувернерот Богов во интервјуто за денар.мк.

Во најновиот извештај и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја намали прогнозата за економскиот раст на Македонија. Стопанските активности годинава треба да се зголемат за 2.5%, а не за 3.4% како што беше проектирано во април. Намалени се очекувањата и за следната година, од 3.4% на 3.2%.

Ваквите надолни корекции доаѓаат откако статистиката регистрираше пад и на градежништвото и на индустријата – двата сектори кои во најголем дел го поттикнуваа растот со години.

Индустриското производство тоне од почетокот на годината, со исклучок на мај и јуни кога беше во позитива. Гледано по месеци, јануари заврши со -2.6%, февруари со -1.3%, март со -0.9%, април со -1.9%, мај со +9.2%, јуни со +4.0%, јули со -2.2%, август со -5.3%.

Градежништвото во првиот квартал годинава падна за 6.3%, а во вториот за дури 17.3%.

Сето ова резултираше во првиот квартал македонската економија да стагнира односно да има раст еднаков на нула, а во вториот да има пад од 1.8%.

Бизнисмените, пак, подолго апелираат – на економијата и е неопходна сериозна поддршка која треба да биде насочена пред се кон производствените компании. Но, пред се е потребно да се направи анализа која ќе прерасне во стратегија.

„Треба пошироко да се разгледаат можностите. Да не се споредуваме со другите земји каде и има драстично поголема поддршка. Не може исти мерки да се спроведуваат за целото стопанство, треба да бидат насочени особено кон производствените гранки“ вели Маријана Перковска, претседател на Кластерот за текстил.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Fitch очекува корекција на „прескапиот“ пазар на деловни канцеларии во Лондон

  Fitch очекува корекција на „прескапиот“ пазар на деловни канцеларии во Лондон

  „Fitch“ проценува дека ќе има корекција на „прескапиот“ пазар на деловни канцеларии во Лондон, објави „Financial Times“. Агенцијата вели дека „Brexit“ веќе има негативно влијание…

 • Доверителите се враќаат во Грција со стравувања за неостварени реформи

  Доверителите се враќаат во Грција со стравувања за неостварени реформи

  Претставници на институциите, давателите на заеми за Грција, се враќаат во Атина за подготовките на третиот преглед на извршувањето на буџетот на земјата, а стравувањата…

 • Internet World Stats: Над 1,5 милиони Македонци користат интернет, а еден милион користат Фејсбук

  Internet World Stats: Над 1,5 милиони Македонци користат интернет, а еден милион користат Фејсбук

  Според податоците на специјализираниот интернет портал Internet World Stats, 1.503.315 македонци користат интернет, што претставува 72,2 проценти од вкупното население, а милион луѓе ја користат социјалната…

 • Денес постудено, облачно и со повремен дожд

  Денес постудено, облачно и со повремен дожд

  Под влијание на влажен и студен воздушен бран од денес ќе преовладува облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни, особено…

 • Во Германија едвај составуваат крај со крај, во Бугарија им е рај

  Во Германија едвај составуваат крај со крај, во Бугарија им е рај

  Бугарскиот дневен весник „Труд“ наведува дека германските пензионери се повеќе ги потиснуваат Британците кога станува збор за купувањето на недвижнини во Бугарија, пренесува БТА. Се…

 • 23 Октомври-Ден на македонската револуционерна борба

  23 Октомври-Ден на македонската револуционерна борба

  Денес во Република Македонија се празнува 23 Октомври- Денот на македонската револиционерна борба. Празникот се празнува од 2007 година кога бил донесен и изгласан новиот закон…

 • Мало забавување на руската економија

  Мало забавување на руската економија

  Економското закрепнување на Русија од двегодишната рецесија, која заврши во 2016 година, забави во третиот кватал, изјави рускиот министер за економија Максим Орешкин. „Бруто домашниот производ…

 • Кина има стапка на невработеност под 4 проценти

  Кина има стапка на невработеност под 4 проценти

  Кина ја задржа стапката на невработеност под 4 проценти, соопшти кинеското Министерство за труд, кое информираше дека 10,97 милиони работни места биле отворени од јануари…

 • Германија ги намалува придонесите за пензиско осигурување

  Германија ги намалува придонесите за пензиско осигурување

  Германија планира следната година да ги намали придонесите за пензиско осигурување што ги собира од работодавачите и вработените за 1,3 милијарда евра, благодарение на рекордно…

 • Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

  Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

  Комората на овластени архитекти и овластени инженери на Република Македонија и покрај тоа што не е голема, сепак има огромна предност во тоа што сите…