Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Формула 1 на патот – Mercedes-AMG го претстави својот супер автомобил (фото+видео)

Време: 11:31

Датум: септември 12, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Германската компанија „Mercedes-Benz“ конечно го прикажа својот супер автомобил, кој ја користи технологијата од Формула 1, но е адаптирана за јавните патишта. Моделот „Project ONE“ е развиен од страна на „AMG“ поделбата, нудејќи технологии кои досега не биле користени во автомобилскиот свет.

Главната е да се зголеми моќта на бензинскиот „V6“ мотор, кој е дел од хибридната единица. Моторот е од болидот „Mercedes-AMG W06 Hybrid“ кој учествува во светскиот шампионат на Формула 1 пред 2 години. Има 4 брегови, но бројот на вентили не се открива. Се забележува дека металните пружини се заменети со пневматски систем кој работи многу посигурно при високи обрти.

Моторот од 730 КС е со 11.000 вртежи во минута, а според претставниците на „Mercedes-AMG“, тој може да развие поголема брзина. Причината за ограничувањето е тоа што се напојува со стандардно гориво Super Plus од 99 октани.

Компресорот е само еден – електричен, а издувниот систем е поврзан со електричен мотор, давајќи 122 КС. Ова овозможува неверојатно брза реакција на педалот за гас. Постојат уште два електрични мотори – по еден на секое тркало, а нивната моќност е 163 КС.

Целиот овој систем е поврзан со батерии и со систем на обновување на енергијата за време на сопирањето. Може да обнови до 80% од потрошената енергија. Според податоците на „Mercedes-AMG“, благодарение на неа моторот има КПД над 40%, додека оној на најсовремените мотори варира помеѓу 33 и 38%. Единицата работи во комбинација со 8-брзински менувач „AMG Performance 4MATIC +“.

Шасијата на „Mercedes-AMG Project ONE“ е направена од карбон, а сопирачките дискови од керамика. Повеќето доводи за воздух се позиционирани за да се зголеми ладењето на моторот. Истото поле се игра и од огромната „перка на ајкула“ поставена во задниот дел. Дополнително, како и движењето на авионите, го зголемува отпорот во возењето.

Во кабината има два 10-инчни дисплеи, климатизација и електрични прозорци. Двете спортски седишта се толку фиксни што тие дозволуваат само промена во наклонот. Сепак, возачот може да ја прилагоди положбата на педалите и воланот.

Вкупната моќност на погонскиот систем кај овој автомобил на „Mercedes-Benz“ е 1.000 КС, а забрзувањето од 0 до 200 км/ч трае помалку од 6 секуди. Максималната брзина е поголема од 350 km/h, а само на електричен погон „Project ONE“ може да помине 25 км.

Од овој супер автомобил ќе бидат произведени точно 275 возила што „Mercedes-AMG“ ќе ги продаде на посебни купувачи. Трошоците за секој автомобил ќе бидат околу 2,7 милиони евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Следнaта Mazda 6 ќе има погон на задните тркала

  Следнaта Mazda 6 ќе има погон на задните тркала

  Следната генерација на „Mazda 6“, која ќе биде пуштена во 2019-та или 2020-та година, ќе биде изградена на платформа со погон на задните тркала. Тоа…

 • Tesla го укинува најевтиниот Model S, да не го загрози Model 3

  Tesla го укинува најевтиниот Model S, да не го загрози Model 3

  Неодамна по претставувањето на попристапниот „Model 3“, првиот човек на „Teslа“, Илон Маск, најави дека понудата на „Model S“ ќе претрпи одредени измени. Како што…

 • Враќање на RS иконата: Новото Audi RS 4 Avant (фото+видео)

  Враќање на RS иконата: Новото Audi RS 4 Avant (фото+видео)

  Audi Sport ја прославува светската премиера на нивото Audi RS 4 Avant на Интернационалното Мотор Шоу во Франкфурт. Комбинација од високи перформанси и секојдневна употребливост.…

 • Во 2025-та година електрични возила ќе чинат колку обичните автомобили

  Во 2025-та година електрични возила ќе чинат колку обичните автомобили

  Финансиската компанија „Morgan Stanley“ е храбра во прогнозата за тоа како ќе поевтинуваат електрични возила, па според експертите на компанијата во 2025-та година цените на…

 • Го претставија најмалиот кросовер на Volvo (фото+видео)

  Го претставија најмалиот кросовер на Volvo (фото+видео)

  Компанијата „Volvo“ официјално го претстави најмалиот кросовер – „XC40“, кој ќе мора да се натпреварува за клиенти со „BMW X1“ и „Audi Q3“. Премиерата на…

 • Mercedes-Benz продава модел кој ќе биде готов за 2 години

  Mercedes-Benz продава модел кој ќе биде готов за 2 години

  Примерот на „Tesla“ на некој начин е „заразен“. Компанијата на Илон Маск почна да прима нарачки за својот нов „Model 3“ пред да биде завршен…

 • Lamborghini Aventador S Roadster зa 2018-та (фото+видео)

  Lamborghini Aventador S Roadster зa 2018-та (фото+видео)

  „Lamborghini“ на франкфуртскиот авто-саем ја претстави редизајнираната верзија на „Aventador“ со отворен покрив. По минатогодишниот редизајн на „Aventador Coupe“, кој тогаш ја доби ознаката „S“,…

 • Јапонскиот производител направи 150 милиони автомобили!

  Јапонскиот производител направи 150 милиони автомобили!

  Во август „Volkswagen“ објави дека од производните ленти на оваа компанија од производните ленти слегоа 150 милиони автомобил, а само еден месец дена подоцна, истиот…

 • Bentley се откажа да прави електричен кросовер

  Bentley се откажа да прави електричен кросовер

  „Bentley“ ги отфрли плановите за лансирање целосно електричен кросовер. Ова го најави извршниот директор на компанијата за луксузни автомобили, Волфганг Дирхајмер. Во последниве месеци, британскиот…

 • Alfa Romeo го одложи својот следен голем модел

  Alfa Romeo го одложи својот следен голем модел

  Следниот модел на „Alfa Romeo“, седанот кој ќе биде поголем од „Giulia“, ќе биде одложен до 2021-та година, објави „Automotive News“. Неговото деби ќе биде…