Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Кои држави ги забрануваат автомобилите со бензински и дизел мотори?

Време: 13:11

Датум: август 10, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Во последно време автомобилите со мотор со внатрешно согорување како да се под опсада – постојано се слушаат гласови како ќе биде забранета нивната продажба во цели држави, а одделни градови планираат да не ги дозволуваат на својата територија. Овие забрани веќе се претвораат во значаен фактор при купувањето на автомобил, затоа сега сумираме кои земји и градови се погодени досега.

Дали знаете кои држави ќе забрануваат бензинот и дизелот?

Неодамна францускиот министер за eкологија Никола Хуло објави дека од 2040-та година во земјата се забранува продажбата на нови автомобили со бензински и дизел мотори во Франција. Овие автомобили нема да исчезнат веднаш, нивните сопственици ќе ги користат додека даноците не станат премногу високи, по што ќе ги дадат за рециклирање или ќе ги продадат некаде во Источна Европа.

Кои други земји сепак влегуваат во листата на земји кои планираат забрана на продажба на нови автомобили со мотори со внатрешно согорување? Во позадина на медиумската врева ќе се зачудите колку е кратка оваа листа, но вистината е дека таа има огромен потенцијал да расте, и тоа многу брзо.

Во Велика Британија подготвуваат забрана, идентична со онаа во Франција – од 2040-та година на пазарот на Островот да се продаваат само нови автомобили кои емитуваат нулта емисија.

На чело сепак во походот против загадувањето на природата од возила е Норвешка. Државата, позната по високиот стандард на живот и нетрпеливоста на жителите кон корупцијата, планира да ја забрани продажбата на нови автомобили со бензински и дизел мотори уште во 2025-та година.

Не заборавајте дека Норвешка поседува големо нафтено поле, главно под вода, но веќе 24% од автомобилите во земјата се електрични. Засега во клубот влегуваат само развиени земји.

Следните дополнувања само ќе го потврдат тоа – Холандија планира таква забрана од 2025-та година. Истата мерка, но од 2030-та година се дискутира и во Германија, засега сепак идејата наиде на многу силен отпор, како главен аргумент е дека огромната дел од струјата таму се произведува од јаглен, т.е повторно е загадување на природата. Но пак германските автомобилски компании веќе цврсто презедоа курс кон електрификација, па и забраната таму е прашање на време.

Единственото изненадување во оваа листа е Индија. Планот тука е повеќе од екстремен – индиските власти планираат до 2030-та година автомобилите со бензински и дизел мотори да исчезнат целосно од локалните патишта. Многу аналитичари сметаат дека тоа нема да се случи, едноставно затоа индиската економија не може да си дозволи толку голема промена.

Според „ING Bank“ во 2035-та година електричните возила ќе држат 100 проценти од пазарот на нови автомобили во Европа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  „BMW“ oваа година одбележуваа три децении од лансирањето на првиот „М“ модел со отворен покрив. Tаа 1988-ма година „М“ одделението на „BMW“ одлучи на купувачите…

 • Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители наводно пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на германската компанија Дајмлер, која го поседува брендот Мерцедес-Бенц. Програмата овозможувала компанијата со мамење да ги…

 • Кој е број 1 во светот на пикапите?

  Кој е број 1 во светот на пикапите?

  Овој пазар е конзервативен, но исто така многу интересен Освен во САД, пикап возилата претставуваат еден малку посебен дел од пазарот на автомобили и малкумина…

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…