Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,500.64 0.01%    KMB 2,501.49 0.01%    MPT 27,749.25 2.77%    OHB 4,500.00 -2.16%    OKTA 2,600.00 -1.89%    RMDEN14 95.00 0%    SBT 1,300.00 0%    SPAZP 3,500.00 0%    STB 900.00 0%    TNB 10,000.00 0%    

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

Време: 11:27

Датум: април 21, 2017

Категорија: КУЛТУРА

Вечерва на програмата на Скопје филм фестивал е премиерата на новата македонска комедија „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски.

Премиерната проекција ќе се одржи во киното Милениум, во 20,30 часот, а ќе присуствува и филмската екипа. Во главните улоги настапуваат Нина Деан, Атанас Атанасовски, Александар Микиќ, Соња Стамболџиева, Роберт Ристов, Жарко Димоски, Крсте Јовановски, Марија Кондовска, Ердоан Максут, Кристина Ласовска, Валентин Костадиновски, Ева Скендеровска, Едмонд Сотир, Андон Јовановски.

„Ах, љубов моја“ е приказна за позната поп пејачка Сузан, која по успешната турнеја низ Турција и емотивните проблеми предизвикани од раскинувањето на долгогодишната љубовна врска, доаѓа во еден хотел да се одмори во мир и тишина, далеку од јавноста и новинарите. Меѓутоа, во хотелот се појавува нејзиниот поранешен љубовник Селпин, кој сака да се збогува со неа, по што сè тргнува наопаку.

Во „Милениум“ започнува и ретроспективата на легендарниот режисер Стенли Кјубрик, со проекцијата на „Бери Линдон“ од 1975 година. Сторијата со Рајан O’Нил и Мариза Беренсон денес се смета за еден од најдобрите филмови на мајсторот. Тоа секако го има во секој кадар на филмот на Кјубрик: технички одличен, емотивно дистанциран, безмилосен во сомнежот во човечката добрина. „Бери Линдон“ е агресивен во својата студена дистанцираност. Бара од нас да останеме само набљудувачи на неговата раскошна елеганција. Многу од настаните се случуваат надвор од екранот, нараторот нè информира што ќе се случи, а ние многу пред крајот на филмот ќе дознаеме дека на херојот лошо му се пишува.

Во Кинотеката на Македонија со почеток од 19, 30 часот почнува новата детска програма „Креираме заедно“ релизирана како партнерство со Здружението за поддршка на деца и млади со различности „Сината птица“ од Скопје. Годинава, преку програмата „Креираме заедно“, за првпат во конципирањето на фестивалската програма се вклучуваат и учениците со и без попреченост од осум инклузивни училишта од Скопје, Тетово и Струмица.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Берин Тузлиќ ќе одржи работилница за анимиран филм

  Берин Тузлиќ ќе одржи работилница за анимиран филм

  Во рамките на годинешната програма на Скопје филм фестивал, утре (четврток, 27 април, 12 часот), во Кинотеката на Македонија работилница за анимиран филм ќе одржи…

 • „Травијата“ ќе ги отвори Мајските оперски вечери

  „Травијата“ ќе ги отвори Мајските оперски вечери

  Македонската опера и балет со задоволство, за годинешното отворање на фестивалот Мајски оперски вечери, ја најавува изведбата на „Травијата“ од Џузепе Верди. Режисер на безвремнското…

 • Ексклузивен настап на МОБ

  Ексклузивен настап на МОБ

  Македонската опера и балет, по повод своето 70-годишно постоење, утревечер на матичната сцена, закажа ексклузивен концерт. Со Гала операта ќе диригира Бисера Чадловска и Иван…

 • Нови македонски кратки филмови на Скопје филм фестивал

  Нови македонски кратки филмови на Скопје филм фестивал

  Во рамките на годинешната програма, во која беше прикажан еден долгометражен игран филм, посетителите ќе можат да ги погледнат и двата краткометражни македонски играни филмови:…

 • Делата на Петра Јовановска и Валентина Илијевска на изложбата „Круг и квадрат“

  Делата на Петра Јовановска и Валентина Илијевска на изложбата „Круг и квадрат“

  Изложбата “Круг и квадрат“ на академските ликовни авторки Петра Јовановска и Валентина Илијевска, ќе биде отворена во четврток, во Изложбениот салон на НУ Центар за…

 • Француско-германски саем на детска литература

  Француско-германски саем на детска литература

  Францускиот институт во Скопје и Гете-Институтот Скопје го организираат Француско-германскиот саем на детска литература, со наслов „Го читаме другиот“, којшто ќе се одржи во Скопје,…

 • Бум на домашната литература – пазарот неподготвен

  Бум на домашната литература – пазарот неподготвен

  Светски а наши, може слободно да се каже за голем дел од романите што стигнуваат од младата и средна писателска генерација. Жанровски разновидни, модерни, храбри…

 • Интернационална улична уметност во Центар

  Интернационална улична уметност во Центар

  Меѓународниот фестивал за улична уметност за живите статуи, „Урбан фест“, ќе се одржи на Сквер Јадран, во Центар, на 28-ми и 29-ти април. Светски познати…

 • Концерт на британската виолинистка Ванеса Меј

  Концерт на британската виолинистка Ванеса Меј

  Британската виолинистка Ванеса Меј, која е позната по своите иновации во изведба на класичната музика, ќе настапи со Македонскта филхаромија на 15 мај во 20…

 • Објавен авантуристичкиот роман за деца „Двете принцези“ од Натали Спасова

  Објавен авантуристичкиот роман за деца „Двете принцези“ од Натали Спасова

  Во издание на „Македоника литера“ неодамна излезе од печат, романот за деца „Двете принцези“ од Натали Спасова. Станува збор за авантуристички роман наменет за деца,…