сабота, март 6, 2021
2 °c
Skopje
1 ° саб
5 ° нед
6 ° пон

Tag: ангеловска

Ангеловска-Бежоска на „Ерсте инвесторс брекфаст“: Периодот на порелаксирани финансиски услови во банкарскиот систем треба да биде искористен за финансирање продуктивни и иновативни проекти

Во своето излагање на годинешното издание на конференцијата „Ерсте инвесторс брекфаст“, гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска се осврна на поставеноста на монетарната ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска – Гир: Усогласеноста на земјата со стандардите на ЕУ во сферата на монетарната политика е на напредно ниво, благодарение и на целосната поддршка од ЕУ

Позитивните оцени за Народната банка изнесени во годишниот извештај од Европската комисија за напредокот на земјата во 2020 година и ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска: За побрз раст на малите економии се неопходни поголем извоз и продлабочување на интеграцијата во меѓународната економија

И во текот на ковид-кризата, извозниот сектор е клучен за економијата. Искуствата покажуваат дека за побрза реална конверегенција, за малите ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска на гувернерски состанок на БИС: Потребно е да се работи на натамошно јакнење на сајбер-безбедноста на финансискиот сектор

Во изминативе години, централните банки и другите финансиски регулатори  значајно ги интензивираа напорите за  унапредување на сајбер-безбедноста  во финансискиот сектор. ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска: Се забележува постепено стабилизирање на меѓународните финансиски пазари, иако е присутна неизвесноста од ковид-кризата

„По затегнувањето на глобалните финансиски услови со раст на каматните стапки и отежнат пристап до финансии во март, во последниов ...

Прочитај повеќе

Демант на министерката за финансии Нина Ангеловска за вестите поврзани со „Еуростандард банка“

Министерката за финансии Нина Ангеловска најостро ги демантира лажните вести дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка, по добиена информација ...

Прочитај повеќе
Страна 1 од 11 1 2 11