Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 1746)

Добро е, Германија закрепнува

Добро е, Германија закрепнува

Германија во септември забележа силен раст на нарачките во клучниот сектор за механички инженеринг, соопшти индустрискта федерација „VDMA“. Производството на машини е важен дел од германската индустрија и извозот, а вкупните нарачки во тој сектор во септември пораснале за 13…

Американски компании заинтересирани за инвестирање во Македонија

Американски компании заинтересирани за инвестирање во Македонија

Претставници од повеќе компании кои доаѓаат од финансискиот сектор, градежништвото, осигурувањето и трговијата на недвижен имот, прехранбената и преработувачка индустрија, кои се интересираат и ги разгледуваат можностите за инвестирање, вчера на бизнис форум во Њујорк беа запознаени со условите за…

Размената со странство до септември 9,1 милијарди долари

Размената со странство до септември 9,1 милијарди долари

Од јануари до септември од Македонија се извезени стоки во вредност од 3.694.254.000 американски долари, а увезени се стоки чија вкупна вредност изнесува 5.418.869.000 американски долари. Според податоците што денеска ги објави Државниот завод за статистика, покриеноста на увозот со…

На Косово почна редукција на струјата

На Косово почна редукција на струјата

Падот на температурите ја обнови и редукцијата на електрична енергија на Косово, така што оддалечените села и помалите општини и натаму се во мрак и по десет часа, пишуваат денеска приштинските весници. Во поголемите населени места дистрибутерот на електрична енергија,…

Комисијата за економски прашања го усвои финасискиот план на РКЕ за 2015 година

Комисијата за економски прашања го усвои финасискиот план на РКЕ за 2015 година

Собраниската Kомисија за економски прашашања на денешната седница ги разгледа и едногласно ги усвои Предлог финансискиот план на Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија (РКЕ) за 2015 година и Предлог одлуката за утврдување на процентот на зафаќање од вкупниот…

Еврокодови за поголема конкурентност на градежните компании

Еврокодови за поголема конкурентност на градежните компании

Македонските градежни компании ќе бидат поконкуренти и со поголеми можности за учество на меѓународни проекти по примена на еврокодовите – стандарди од областа на градежништвото во Европската унија. Тоа е оценката на учесниците на втората работилница за градење капацитети за…

На Скопски саем од утре „Агрофуд 2014“

На Скопски саем од утре „Агрофуд 2014“

Компании од Македонија, Србија, Хрватска, Словенија и за првпат од Холандија од утре до сабота ќе се претстават на најстарата саемска манифестација „Агрофуд 2014“. На 64-тиот „Агрофуд“ ќе бидат презентирани најновите достигнувања во областа на земјоделството како што се новите…

Еврозоната да учи од балтичките држави

Еврозоната да учи од балтичките држави

Еврозоната ризикува да го изгуби економскиот момент и да го одложи закрепнувањето, доколку владите на нејзините членки не ги подржат монетарните стимулации на Европската централна банка (ЕЦБ). Тие мерки се потребни да се спроведат со помош на фискални и структурни мерки…

Biz Triple Talks форум на 26 ноември во Скопје

Biz Triple Talks форум на 26 ноември во Скопје

На 26 ноември во Скопје, ќе се одржи првиот Biz Triple Talks форум кој цели кон поттикнување на свесност и креирање на конструктивен и интерактивен дијалог за работи поврзани со економскиот и социјалниот развој во општеството. Тематски насочен кон бизнисот,…

Понта: Буџетот за следната година предвидува задржување на рамниот данок од 16 отсто

Понта: Буџетот за следната година предвидува задржување на рамниот данок од 16 отсто

Романскиот премиер Виктор Понта изјави дека буџетот за 2015-2016 година предвидува задржување на рамниот данок од 16 проценти. „Единственото нешто за кое решаваме во овој момент е дека веќе од следната година би можел да се намали Данокот на додадена…