среда, 29 ноември 2023
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАМаникир и смартфон од сега можат заедно

Маникир и смартфон од сега можат заедно

tech1

Дали мислите дека вашите прсти се премногу дебели за да можете да користите екран на допир или можеби ви пречат долгите нокти. Една жена измислила производ за вас.

„Tech Tips“ е некој вид на прстен кој го има во различни големини и ви овозможува да користите таблет и смартфон дури и ако сте малку несмасни.

Производот може да се носи и преку дебели ракавици, што значи дека не морате да ги соблекувате кога ќе телефонирате.

tech2

Прстенот е претставен на Саемот за електроника во Лас Вегас и чини околу 10 долари.

Тоа е дело на Шри Веланк, која дошла до идејата откако нејзините долги нокти и пречеле при користење на смартфонот.

Веланк, која е од Индија, а сега живее во Америка вели: „Првиот „iPhone“ го добив во 2011 година и ми беше тешко да го користам поради долгите нокти. Затоа одлучив да направам нешто како прстен кој ќе биде мал, евтин и прецизен“.

Таа додаде дека, „ноктите треба да изгледаат убаво и дека ниедна жена не треба да ги жртвува поради уред“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП