петок, 31 март 2023
ПочетнаКОМПАНИИQualcomm: Растот на пазарот на смартфони не не забавува

Qualcomm: Растот на пазарот на смартфони не не забавува

Qualcomm-sign

Произведувачот на мобилни чипови „Qualcomm“, обајви дека во текот на првиот квартал е забележен одличен резултат кога станува збор за испорака на смартфони.

Исто така нагласува дека во периодот кој следи очекува подобрување на состојбата, бидејќи е забележително зголемување на побарувачката за овие уреди кои ги користат нивните процесори на глобално ниво.

Извршниот директор на компанијата, Пол Џејкобс, изјави дека  во текот на кварталот кој е завршен последниот ден од декември, забележан  е рекорд, нагласувајќи дека голема заслуга имаат 3G и 4G „LTE“ процесорите.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП