20 јули, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕКако до живот во баланс?

Како до живот во баланс?

Колку пати сме биле во ситуација да се чувствуваме уморни, раздразливи и нерасположени, не знаејќи што навистина не мачи? Понекогаш сме во состојба да се вртиме во круг на лоши чувства, стрес и замор, имајќи предвид дека надворешните фактори како работата и приватниот живот се извор на ваквите проблеми, не успевајќи прво да погледнеме во себе и да ги „провериме“ сите оние основни работи кои, ако се занемарат, тие можат тивко, но драстично да влијаат на нашите животи.

Добар совет за избалансиран живот и подобро расположение би било да ги покриеме тие основни чекори – само кога знаеме дека сме направиле нешто за себе, и врз што можеме да влијаеме, да се свртиме кон секојдневните, надворешни предизвици на поздрав начин.

Затоа што како да воспоставиме баланс во животот, ако нашиот организам не е во баланс?

Еден од елементите на урамнотежениот живот на кој често забораваме и на тој начин тивко се измачуваме е – правилното функционирање на дигестивниот тракт.

Затоа, обидете се да направите нешто добро за вашето тело на самиот почеток на денот. Доколку имате услови за тоа, направете си мирна атмосфера и одвојте најмалку 15 минути за избалансиран појадок кој ќе ве натера да го започнете денот на вистински начин. Нашиот стомак е во директна врска со нашиот мозок, поради што правилната исхрана е важен услов кога станува збор за нашата општа благосостојба.

Добриот дигестивен систем може да има значително влијание врз нашето расположение, а еден од основните начини е промовирање на производството на серотонин, невротрансмитер кој најчесто се поврзува со среќата и благосостојбата. Серотонинот се произведува во дигестивниот тракт, а истражувањата покажаа дека здравиот цревен микробиом може да го зголеми производството на овој невротрансмитер. Дополнително, знаеме како лошото варење, надуеноста или тежината во стомакот може да влијае на текот на нашиот ден, на нашата енергија, фокус и расположение, а со тоа и на нашата продуктивност.

Сепак, редовното водење грижа за правилна исхрана која не го иритира нашиот стомак може да биде предизвик во секојдневниот, напорен живот.

Затоа е важно да му помагате со редовно внесување на пробиотици и пребиотици секој ден. Но, како можеме лесно да го интегрираме внесот на пребиотици и пробиотици во нашиот секојдневен ден, дури и кога немаме време да планираме оброци или да земаме додатоци?

Наместо да изберете пробиотици во таблета, имате вкусна и здрава алтернатива во Пробиотик линијата на Виталиа, составена од 2 типа на овесна каша и 3 вида пробиотски колачиња, без додаден шеќер.

Покрај пробиотиците, овие производи содржат и пребиотици, што ги прави и оброк и додаток во исхраната. Линијата Виталиа Пробиотик претставува почеток на нова генерација во нашата секојдневна исхрана. Оваа линија содржи функционални оброци кои лесно се подготвуваат или дури се консумираат во движење. Функционален појадок – овесната каша Пробиотик Виталиа содржи дури 5 видови пробиотици, обезбедувајќи 4.5 милијарди добри бактерии во порција. Можете да изберете од два неодоливи вкусови : кокос, шумско овошје и бело чоколадо и киноа, чиа и малина.

Покрај појадок, линијата Виталиа Пробиотик вклучува и колачиња, односно функционална ужина. Секое колаче содржи 5 видови пробиотици и 3 милијарди бактерии на порција. Тие доаѓаат во три вкуса:со темно чоколадо и лешник; со прелив од бело чоколадо, црвено овошје и чиа; со прелив од млечно чоколадо, путер од кикирики и јаткасто овошје. Пробиотиците кои ни доаѓаат во оваа форма претставуваат многу потребно, иновативно и функционално решение за сите нас кои цел ден сме во движење, но сакаме да водиме балансиран живот.

Во модерните времиња полни со предизвици, добрата вест е што добиваме моќни сојузници во форма на оброци од новата генерација, кои ни помагаат да се движиме кон добри промени и посреќен секојдневен живот на едноставен начин.

ПР објава

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП