20 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАДоларот ослабе, цената на нафтата падна

Доларот ослабе, цената на нафтата падна

На пазарите на валути вредноста на доларот падна во однос на кошницата валути.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 105,35 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 105,52 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 157,35 на 157,65 јени.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0730 долари, додека вчера во овој момент таа изнесуваше 1,0700 долари.

Цените на нафтата, пак, благо паднаа, по вчерашниот силен раст. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се лизна за 0,14 отсто, на 84,10 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,19 отсто, на 80,15 долари.

На азиските берзи утрово цените на акциите пораснаа, благодарение на нивната корекција по вчерашниот пад и новите рекордни височини на берзанските индекси на Wall Street.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, во 07:00 часот порасна за 0,6 отсто, надополнувајќи ги вчерашните загуби.

Истовремено, јапонскиот индекс Nikkei зајакна за 0,8 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Јужна Кореја и Австралија пораснаа меѓу 0,3 и 0,9 отсто. Во Хонг Конг, пак, тие благо паднаа.

Откако вчера паднаа поради послабите од очекуваните економски показатели од Кина, берзанските индекси утрово ги надоместија тие загуби.

Инвеститорите беа охрабрени од новите рекорди на индексот S&P 500 на Wall Street, како и на Nasdaq.

Индексот Dow Jones вчера зајакна за 0,5 отсто, додека S&P 500 порасна за речиси 0,8 отсто, а Nasdaq за 0,95 отсто.

И вчера, како и минатата недела, најмногу пораснаа цените на акциите на производителите на чипови и технолошките компании.

Иако немаше нови значајни вести, цената на акцијата на Apple порасна за 2 отсто, а на Microsoft за 1 отсто. Поскапеа и акциите на другите технолошки гиганти, како Alphabet, Amazon, Meta Platforms.

Оваа недела ќе бидат објавени нови макроекономски податоци кои ќе го покажат „обликот“ на американската економија, а на различни состаноци ќе зборуваат и бројни претставници на ФЕД.

Минатата недела ФЕД објави проценки дека ќе ги намали каматните стапки само еднаш до крајот на годината бидејќи инфлацијата и понатаму е значително повисока од целното ниво од 2 отсто, но инвеститорите се надеваат на позначително намалување на цената на парите.

По силниот скок на цените на акциите во последните недели, аналитичарите ги зголемуваат своите проценки за растот на индексот оваа година.

Поради силниот технолошки сектор и ентузијазмот на инвеститорите за развој на вештачка интелигенција, аналитичарите на Goldman Sachs проценуваат дека S&P 500 ќе ја заврши годината околу 5.600 поени, а не околу 5.200 поени, како што претходно очекуваа.

Аналитичарите на Evercore ISI ја зголемија проценката за раст на индексот S&P 500 од претходните 4.750 на 6.000 поени.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП