20 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАФранција под закана на должничка криза како „Лиз Трас“ по победата на...

Франција под закана на должничка криза како „Лиз Трас“ по победата на Марин Ле Пен (ИНФОГРАФИК)

Франција се соочува со сценарио во стилот на „Лиз Трас“, доколку екстремно десничарското Национално собрание на Марин Ле Пен триумфира на предвремените избори, предупреди министерот за финансии Бруно Ле Мер, цитиран од „Telegraph“.

Тој се осврна на должничката криза во Велика Британија во 2022-ра година, предупредувајќи ги гласачите да не ја поддржуваат партијата на Ле Пен, која силно се претстави на минатонеделните избори за Европскиот парламент.

„Во Франција е можна должничка криза. Можно е сценарио во стилот на Лиз Трас“, им посочи Ле Мер на локалните партиски претставници.

Мини-буџетот на поранешната британска премиерка Лиз Трас, кој се потпираше на големо задолжување за да ги надомести големите даночни намалувања, беше проследен со криза на пазарите на обврзници. На крајот, Банката на Англија (БОЕ) беше принудена да се вклучи за да ја стабилизира ситуацијата, што доведе до оставка на Трас по само 44 дена како премиер на Велика Британија.

Откако ги распиша предвремените избори во понеделникот, францускиот претседател Емануел Макрон се обидува да ги поколеба гласачите тврдејќи дека плановите на Националното собрание ќе ги зголемат владините трошоци за 100 милијарди евра, што потенцијално се заканува да ги зголеми трошоците за задолжување на домаќинствата.

Во говорот во средата, Макрон рече дека напуштањето на неговите пензиски реформи – кои ја зголемија старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години – „ќе го доведат пензискиот систем до банкрот“.

Партијата на Марин Ле Пен, која освои речиси една третина од гласовите на изборите за Европскиот парламент во Франција, ја зголеми својата популарност ветувајќи голем број промени. Ова ги поттикна шпекулациите за скапа промена на политиката доколку Националното собрание дојде на власт.

Макрон ги повика гласачите да се спротивстават и на крајната левица и на крајната десница во обид да „изградат заеднички проект“ за земјата.

„Денес работите се едноставни: имаме неприродни синдикати во двете крајности, кои не се согласуваат за ништо освен за работните места што мора да се споделат и кои нема да можат да спроведат ниту една програма. Погледнете што се случи од понеделникот – каматите се зголемија, пазарите се во паника, европските и меѓународните партнери се загрижени“, рече францускиот претседател.

Французите изразија „лутина“, рече Макрон, но беа свесни дека политиките на Националното собрание и оние на крајната левица се целосно нереални.

Рејтинг агенцијата „Fitch“ посочи дека има сериозни економски ризици доколку партијата на Ле Пен победи на изборите.

Националното собрание не презентираше детална фискална програма, но се залагаше за намалување на даноците и за попрогресивен даночен систем. Исто така, повика на протекционистички мерки за заштита на француските фирми од глобалната конкуренција“, истакнува „Fitch“.

Според агенцијата, политичките предизвици би можеле да ги попречат и структурните реформи кои би ја поддржале консолидацијата преку поттикнување на економскиот раст или дури и зголемување на ризиците од промени во политиката.

„Влијанието на некои реформи веќе се чувствува, како што се тековните мерки за подобрување на стапките на учество на пазарот на труд кои го поттикнуваат растот на вработеноста“, додава „Fitch“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП