23 јуни, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕКолку време му е потребно на црниот дроб да се опорави од...

Колку време му е потребно на црниот дроб да се опорави од алкохол?

Алкохолот е една од најчестите причини за оштетување на црниот дроб. Прекумерното консумирање алкохол може да доведе до голем број здравствени проблеми, вклучувајќи замастен црн дроб, алкохолен хепатитис и цироза на црниот дроб.

Но, колку време е потребно за да се опорави црниот дроб откако ќе престанеме да пиеме алкохол?

Ефектот на алкохолот врз црниот дроб

Црниот дроб е орган кој игра клучна улога во разградувањето на алкохолот. Сепак, овој процес става тежок товар на црниот дроб. Алкохолот го попречува начинот на кој црниот дроб ги обработува мастите, предизвикувајќи таложење на маснотии во клетките на црниот дроб. Ако тоа се случи во прекумерна мера, се развива замастен црн дроб. Тоа е првата фаза на алкохолно заболување на црниот дроб.

Понатамошното прекумерно консумирање алкохол може да доведе до воспаление на црниот дроб, т.е. алкохолен хепатитис. Симптомите може да вклучуваат жолтица, треска и абдоминална болка. Ако продолжи пиењето, може да се развие цироза – трајно оштетување и лузни на црниот дроб. Цирозата е опасна по живот состојба која може да доведе до откажување на црниот дроб.

Закрепнување на црниот дроб по престанок со пиење

Добрата вест е дека црниот дроб има неверојатна способност да се регенерира. Ако консумирањето алкохол се прекине пред да дојде до трајно оштетување, црниот дроб може целосно да се опорави.

Еден месец без алкохол

Веќе по еден месец апстиненција од алкохол, црниот дроб го започнува процесот на детоксикација и обновување. Тој почнува да се ослободува од вишокот маснотии што го насобрал поради алкохолот. Овој процес на закрепнување на црниот дроб може да потрае од 4 до 8 недели, во зависност од тоа колку тешко е оштетен црниот дроб.

Истражувањата покажаа дека дури и умереното консумирање алкохол може да доведе до таложење на маснотии во црниот дроб. Едно истражување покажа дека неколку чаши вино дневно за 2-3 недели може да резултираат со развој на замастен црн дроб кај жените. Затоа, дури и ако не сте многу алкохоличар, периодот на апстиненција може да има значителен придонес за здравјето на вашиот црн дроб.

Други придобивки од откажувањето од пиење

Освен црниот дроб, други делови од телото исто така почнуваат да ги чувствуваат придобивките од прекинот на пиењето. Кожата станува поеластична и изгледа поздрава бидејќи алкохолот го забрзува стареењето на кожата. Дехидрацијата предизвикана од алкохол може да ја направи кожата сува и досадна. По еден месец без алкохол, тенот видно се подобрува.

Спиењето се подобрува и по една недела бидејќи алкохолот ги нарушува циклусите на спиење. Иако многумина веруваат дека алкохолот ги прави поспани, квалитетот на тој сон е значително полош. Без алкохол, сонот станува подлабок и пооживувачки.

Варењето се нормализира и горушица предизвикана од алкохол престанува. Алкохолот ја иритира слузницата на желудникот и може да предизвика гастритис. Престанувањето со пиење овозможува заздравување на овие штети.

Телесната тежина често се намалува откако ќе престанете да пиете. Алкохолот е богат со скриени калории – една чаша вино може да содржи над 200 калории. Со елиминирање на овие празни калории и со мала физичка активност, губењето килограми е речиси загарантирано.

Долгорочно закрепнување

Ако апстиненцијата од алкохол продолжи, телото го продолжува својот пат кон целосно заздравување. По околу 3 месеци, крвните клетки се обновуваат. Бидејќи алкохолот ги прави крвните клетки поголеми, што го отежнува транспортот на кислородот низ телото, ова обновување ќе ве остави да се чувствувате поенергични и здрави.

Менталното здравје исто така се подобрува. Алкохолот е депресив и може да ги зголеми чувствата на анксиозност и депресија. Без него, расположението се стабилизира и станува попозитивно.

Се разбира, брзината и степенот на закрепнување зависи од тоа колку црниот дроб бил оштетен од алкохол пред да престанете да пиете. Доколку е развиена цироза, штетата за жал е трајна. Сепак, дури и во овој случај, прекинувањето на пиењето е неопходно за да се спречи понатамошно влошување на црниот дроб и другите органи.

Алкохолот може да има катастрофални ефекти врз црниот дроб и здравјето воопшто. Сепак, нашето тело, особено црниот дроб, има извонредна способност да се опорави кога ќе му дадеме шанса. Веќе по еден месец без алкохол, црниот дроб започнува процес на детоксикација и регенерација. Во рок од неколку месеци можеме да почувствуваме значителни подобрувања во нашето општо здравје и благосостојба.

Клучот е да престанете со прекумерното пиење пред да се случи непоправлива штета. Нашиот црн дроб е отпорен, но не и неуништлив. Ако го избереме здравјето и го отфрлиме алкохолот, нашето тело ќе биде бескрајно благодарно. Да се ​​живее живот без алкохол може да биде предизвик, но наградите – во форма на подобро здравје, повеќе енергија и подобрен квалитет на живот – се бесценети.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП