23 јуни, 2024
ПочетнаЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ„Доста ми е од Грција, сакам да го видам Занзибар“ – егзотичните...

„Доста ми е од Грција, сакам да го видам Занзибар“ – егзотичните патувања стануваат многу популарни

Трендот на патување кај Македонците се менува од година во година. Традиционалните летни дестинации како Грција, Црна Гора, Хрватска и Турција сè уште се популарни, но се забележува значително зголемување на интересот за поегзотични локации.

Занзибар, Малдиви, Куба, Индија, Индонезија и Тајланд се само некои од дестинациите кои привлекуваат внимание.

Според вработени во водечки туристички агенции, барањата за овие далечни места се во постојан пораст, а групите често се пополнуваат до последно место, без оглед на цената.

„Секоја година, сè повеќе клиенти се одлучуваат за авантура на егзотични дестинации”, изјавува Марија Петровска, менаџер за продажба во позната туристичка агенција од Скопје.

И покрај високите трошоци, нашите понуди за Занзибар или Малдиви се распродадени уште пред сезоната да започне, додава таа.

„Луѓето се подготвени да инвестираат во незаборавни искуства”, објаснува нашата соговорничка.

Мирко Трајковски, скопјанец кој минатата година со сопругата отпатувал на Занзибар, споделува слични чувства.

„Тоа беше патување кое нема да го заборавам. Секој денар потрошен за таа посета беше вреден. Од неверојатните плажи до културното богатство, сè беше како да е од друг свет”, раскажува Трајковски.

Оваа тенденција на потрага по уникатни и далечни дестинации е индикатор за променетите патувачки навики на Македонците.

Со зголемената достапност на информации и поголемата флексибилност во планирањето, луѓето сѐ повеќе се осмелуваат да ги истражуваат рајските делови на светот.

Иако традиционалните летни дестинации остануваат во срцата на многумина, егзотичните патувања стануваат сè поважен дел од годишните планови за одмор.

Б.З.М.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП