23 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСтравот од зголемувањето на инфлацијата на храната го вклучи алармот

Стравот од зголемувањето на инфлацијата на храната го вклучи алармот

Главниот индекс на култури ги избриша загубите во 2024-та година, бидејќи лошите временски услови ги поттикнаа грижите за жетвата на сè, од пченица до кафе и ги оживеа грижите за зголемувањето на цените на храната.

Сушите, студеното време и поројните дождови ги попречуваат клучните производители, ги загрозуваат залихите и ги зголемуваат цените на основните земјоделски производи, пишува „Bloomberg“.

Мерачот на „Bloomberg“ од девет земјоделски производи се искачи повисоко, движејќи се кон својата најголема неделна добивка од јули минатата година.

Иако мерачот останува далеку од својот врв во 2022-ра година, неговиот пораст на крајот може да доведе до повисоки потрошувачки цени по период на послаба инфлација во намирниците.

„Климатските промени и геополитичките грижи веројатно ќе ги задржат високите цени на културите“, рече Пол Блоксам, главен економист за глобални стоки во „HSBC Holdings Plc“.

Графикон: „Bloomberg“

Фјучерсите на пченицата во Чикаго во петокот се тргуваа близу до највисокото ниво од јули, бидејќи лошите временски услови во главните земји извознички од Австралија до Русија ја зголемија загриженоста за снабдувањето.

Влошените изгледи за жетвата во најголемиот светски извозник на жито, Русија, го поттикнуваат зголемувањето на цените. Се очекуваат повеќе зголемувања во следните неколку недели, рече Денис Вознесенски, помошник директор за одржлива и земјоделска економија во Комонвелт банката на Австралија.

Цените на кафето Робуста, друга компонента на индексот, се движат кон неделна добивка од приближно 9 отсто, најголема од минатиот декември, бидејќи сувото време во клучниот производител Виетнам се очекува да доведе до четврта година по ред на недостиг на снабдувањето.

Сокот од портокал во петокот го достигна новото високо ниво во текот на денот, поради падот на бразилскиот род. Временската ситуација, исто така, ги подигна референтните цени на азискиот ориз на прагот од 15-годишен врв.

Фјучерсите на какаото во Њујорк додадоа скоро 12% за неделата. Фјучерсите го продолжија собирот на намалените залихи што ги забележа берзата во услови на неизвесност околу жетвата следната сезона.

Цените се очекува да останат високи за тековната сезона, поддржани од пазарните основи, се вели во извештајот на Меѓународната организација за какао.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП