23 јуни, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕТри најздрави намирници во светот, според истражувањата

Три најздрави намирници во светот, според истражувањата

Здравата исхрана често ја поврзуваме со отфрлање на разни видови храна, но вклучувањето добри работи е исто така добра идеја. Значи, постојат едноставни правила што треба да ги следиме за да ја направиме нашата сегашна исхрана поздрава. Меѓутоа, ако бараме некои клучни суперхрани кои ќе ги вклучиме во нашите оброци, The American Journal of Public Health издвои три од најздравите намирници во светот.

Леќа

Леќата е вид мешунка богата со хранливи материи. Една неодамнешна студија покажа дека може да го намали воспалението во телото и има антиоксидантни и антимикробни својства. Полна е и со полифеноли, за кои науката сугерира дека може да помогне во одбраната од дегенеративни болести, како и влакна и протеини, што го прави одличен за контрола на шеќерот во крвта и здравјето на цревата, пишува Vogue. Освен тоа, додавањето леќа во салата или оброк ќе ни помогне да се чувствуваме сити.

Маслиново масло

Маслиновото масло е богато со антиоксиданси и антиинфламаторни својства. Тоа е клучен дел од здравата медитеранска исхрана и го намалува крвниот притисок и може да го подобри здравјето на срцето. Дополнително, се покажа дека го ограничува ризикот од оштетување на црниот дроб и невродегенеративни болести како што е деменција.

Грчки јогурт

Грчкиот јогурт е едноставна и хранлива здрава храна која можеме да ја додадеме во нашата рутина. Полн е со протеини, калциум, витамин Б12 и пробиотици, го спречува скокот на шеќерот во крвта и промовира добро здравје на коските и цревата, а исто така е и практичен. Сепак, важно е да изберете опции без додаден шеќер.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП