13 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАWall Street: Растот на индексите ги оживеа надежите дека ФЕД ќе ги...

Wall Street: Растот на индексите ги оживеа надежите дека ФЕД ќе ги намали каматните стапки

Американските индекси пораснаа во понеделникот, а очекувањата на инвеститорите од Федералните резерви за намалување на каматните стапки очигледно се зголемени.

Dow Jones Industrial Average порасна за 138 поени или 0,3 отсто. S&P 500 напредуваше за 0,8%, а Nasdaq Composite речиси 1%.

Објавата на Хамас во понеделникот дека го прифатил египетско-катарскиот предлог за прекин на огнот за ставање крај на војната со Израел, им даде поттик на акциите во раните попладневни тргувања.

Wall Street ја заврши победничката сесија, откако новите податоци за вработувања во петокот покажаа дека се додадени помалку работни места од очекуваното во април, додека невработеноста се зголеми, намалувајќи ги стравувањата од прегревање на економијата.

Во понеделникот, претседателот на њујоршката ФЕД, Џон Вилијамс, рече дека официјалните лица ќе донесат одлуки за намалување на стапката врз основа на вкупните податоци што доаѓаат. Вилијамс увери дека на крајот „ќе ги намалиме каматните стапки“, но засега монетарната политика е на „многу добро место“.

Исто така во понеделникот, претседателот на Банката на федерални резерви на Ричмонд, Томас Баркин, изрази оптимизам дека инфлацијата ќе падне на 2 отсто бидејќи „целосното влијание на повисоките стапки допрва доаѓа“.

Иако врвот на сезоната на заработка во првиот квартал помина, инвеститорите сè уште ги следат клучните компании кои треба да известуваат оваа недела, вклучително и Disney во вторник и Uber во среда. Во саботата, Беркшир Хатавеј на Ворен Бафет објави речиси 40% скок на годишниот оперативен приход во првиот квартал. Беркшир го одржа и своето годишно собрание на акционери.

Micron доби повеќе од 4,5% откако Baird ги надгради препораките и рече дека гледа „значајни можности напред“ за производителот на чипови. American Airlines и Super Micro Computer се исто така меѓу акциите на S&P 500 со најдобри перформанси, добивајќи повеќе од 5% секоја.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП