29 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЦените на нафтата пораснаа, доларот благо зајакна

Цените на нафтата пораснаа, доларот благо зајакна

На девизните пазари благо порасна вредноста на доларот во однос на кошничката на валути.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 106,09 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 106,03 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 154,70 на 154,75 јени.

Со оглед на тоа што доларот лебди на највисоките нивоа во последните 34 години, јапонските власти се закануваат дека ќе интервенираат за да спречат натамошно слабеење на јенот.

И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0655 долари, додека вчера во ова време беше 1,0665 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, пораснаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,51 отсто, на 87,45 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,54 отсто, на 82,35 долари.

На азиските берзи цените на акциите пораснаа, како и претходниот ден на Wall Street, додека инвеститорите чекаат нови квартални деловни резултати на големите компании и нови макроекономски показатели.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, во 07:00 часот порасна за 0,5 отсто, зголемувајќи се втор ден по ред.

Истовремено, на токиската берза индексот Nikkei зајакна за 0,5 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Австралија и Хонг Конг пораснаа меѓу 0,2 и 1,6 отсто. Во Шангај, пак, тие паднаа за 0,4 отсто.

Растот на азиските берзи втор ден по ред е благодарение на смирувањето на тензиите на Блискиот Исток, меѓу Израел и Иран.

Покрај тоа, инвеститорите беа охрабрени од вчерашниот пораст на Wall Street по шестдневниот пад. Dow Jones зајакна за 0,67 отсто, додека S&P 500 порасна за 0,87 отсто, а Nasdaq индексот за 1,11 отсто.

„Мислам дека тоа е стандардно купување откако акциите паднаа за 5 отсто порано. Инвеститорите оваа недела ја чекаат заработката од неколку големи компании и економски показатели кои би можеле да покажат што може да направи ФЕД со каматните стапки“, рече Ламар Вилере, портфолио менаџер во Villere & Co.

Во претходните пет месеци, најголемата светска берза силно порасна бидејќи инвеститорите очекуваа ФЕД агресивно да ги намали каматните стапки оваа година, почнувајќи од јуни.

Сепак, се појасно е дека централната банка нема да брза со намалување на каматните стапки бидејќи пазарот на трудот е сè уште силен, економијата расте, а инфлацијата е сè уште покачена.

Затоа, сега се проценува на пазарот на пари дека има само 15 отсто шанси за намалување на каматите на ФЕД во јуни, а околу 42 отсто во јули.

Во тековната сезона на објавување квартални деловни извештаи, резултатите на повеќето компании не беа многу охрабрувачки.

Оваа недела, меѓу другите, технолошките гиганти како Tesla, Meta Platforms, Alphabet и Microsoft ќе објавуваат извештаи.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП