29 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАВеличествените седум изгубиле дури 950 милијарди долари во вредност за една недела

Величествените седум изгубиле дури 950 милијарди долари во вредност за една недела

Геополитичките тензии благо ги намалија вредностите на берзанските индекси, но немаше паника. Сепак, вреди да се забележи падот на акциите на Nvidia и Netflix за 10% од петокот и вкупната рекордна неделна загуба на акциите на групата “The Magnificent 7”.

Вредноста на компаниите кои ја сочинуваат Величествените седум (Nvidia, Microsoft, Apple, Alphabet, Amazon, Meta и Tesla) падна за рекордни 950 милијарди долари, што е повеќе од годишниот БДП на Турција. Поточно, секторот на полупроводници беше на удар во последните денови, па акциите на Nvidia паднаа за десет отсто само во петокот. Процентуално, ова е најголемиот еднодневен пад за овие акции од 16 март 2020 година, а во апсолутна смисла (намалување од 85 долари) дури и рекордно ниско ниво. Во текот на неделата вредноста на Nvidia падна за речиси 300 милијарди долари (повеќе од вредноста на конкурентот 9AMD), а големи загуби имаа и другите технолошки гиганти. Пазарната капитализација на Apple падна за 178 милијарди, на Microsoft за 169, на Amazon за 118 …

Тесла е посебна приказна. Ако Nvidia сè уште може да се пофали со раст на акциите од 58% оваа година, Tesla веќе изгуби 40% од 1-ви јануари. Производителот на електрични возила минатата година ја зголеми продажбата за 38 проценти во споредба со 2022 година, разочарувајќи ги инвеститорите. Во јануари Tesla предупреди дека растот на продажбата ќе биде уште помал оваа година, но очигледно нема да има раст: во првиот квартал Tesla испорача 386.810 возила, што е за 8,5 отсто помалку од истиот период минатата година. Најпесимистите го спомнуваат и сценариото дека Tesla може да банкротира.

Tesla, која отпушта работници и ги намалува цените на автомобилите (за дополнителни 2.000 долари во САД во петок за Model Y, X и S), ќе објави повеќе детали за својот бизнис во вторник. Сезоната на квартални огласи добро започнува, но засега оди полошо од очекуваното. Затоа, аналитичарите ја ревидираа надолу проценката за растот на профитот во рамките на S&P, поточно на раст од 2,9% на годишна основа (претходна проценка на 1 април: 5,1% раст).

Колку брзо можат да завршат жешките приказни покажува цената на акцијата на Super Micro Computer, која често го одржуваше Расел 2000 индексот на компании со средна капа над нивото оваа година. Во петокот тие паднаа за 23 отсто, но сепак се за 150 отсто повисоки од почетокот на годината. Технолошкиот индекс Nasdaq сега е во шестдневна серија на губитоци (најдолга таква серија во повеќе од една година), паѓајќи за повеќе од два отсто во петокот. Целокупната недела тој падна за 5,5 отсто, најмногу од септември 2022 година.

Апетитот за ризик значително ослабе овој месец, не само поради острата ескалација на тензиите на Блискиот Исток, туку повеќе поради очекувањата дека американската централна банка нема да направи многу оваа година за да ги намали каматните стапки, најмногу двапати (за 25 основи поени), почнувајќи од септември. Во наредната недела во преден план ќе бидат деловните резултати на големите технолошки компании (Big Tech), а освен веќе споменатите Tesla, заработувачката во првиот квартал ќе ја објават и Meta, Alphabet и Microsoft.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП