29 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАБиткоинот се опорави од својата најголема распродажба во повеќе од една година

Биткоинот се опорави од својата најголема распродажба во повеќе од една година

Биткоинот се опорави од својата најголема распродажба во повеќе од една година, што е ран знак за претстојната нестабилност на пазарите на средства додека инвеститорите ја варат можноста за воена ескалација на Блискиот Исток.

Најголемата криптовалута напредуваше за 3,9% до 64.400 долари во неделата наутро, откако претходно скокна за дури 8,3%. Помалите монети како Polkadot и Uniswap добија повеќе од 10%.

Иран лансираше беспилотни летала и проектили против Израел како очигледна одмазда за нападот во Сирија во кој загинаа високи ирански воени офицери, доведувајќи го конфликтот во регионот во опасна нова фаза. Бидејќи акцијата во Иран се случи додека повеќето пазари беа затворени, трговците со крипто се најдоа во невообичаена позиција да бидат меѓу првите што реагираа на голем геополитички настан.

„Повеќе инвеститори од вообичаено може да изберат да ги изразат своите ставови за пазарот преку крипто“, вели Дејвид Лоант, раководител на истражување во FalconX.

Додека Израел се подготвуваше за нападот, тензијата им наштети на акциите во петокот и ги поттикна засолништата како што се обврзниците и доларот. Податоците од Coinglass покажуваат дека околу 1,5 милијарди долари големи крипто удели биле ликвидирани преку деривати во петокот и саботата, една од најтешките дводневни ликвидации во најмалку шест месеци.

Левериџот „во последните три дена беше целосно преоптоварен, така што предизвика материјално влошување на цените“ на дигиталните средства, рече Ебтикар.

Берзите на Блискиот Исток беа претежно во минус во неделата. Израелските акции се откажаа од претходните добивки за да се тргуваат малку пониски до 8:36 часот по лондонско време.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП