22 мај, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАТесла го напушта евтиниот електричен автомобил и подготвува роботакси?

Тесла го напушта евтиниот електричен автомобил и подготвува роботакси?

Тесла го откажа развојот на долго ветуваниот евтин електричен автомобил на кој инвеститорите сметаа дека ќе ја поттикне неговата трансформација во масовен производител на автомобили на пазарот, изјавија за Ројтерс три извори запознаени со ова прашање.

Остриот пресврт доаѓа во време кога Tesla се соочува со жестока конкуренција од кинеските производители на електрични возила, кои го преплавуваат пазарот со автомобили по цена од 10.000 долари.

Како што се испостави, Tesla ќе продолжи да развива автономни роботаксија.

Таквата деловна одлука претставува напуштање на долгогодишната цел на Tesla за развој на електричен автомобил со пристапни цени, што основачот на компанијата Илон Маск често го карактеризира како своја основна мисија.

Според целите објавени уште во 2006 година, профитот од продажбата на луксузни модели ќе се искористи за финансирање на евтин семеен електричен автомобил.

Оттогаш, Маск постојано им ветуваше такво возило на инвеститорите и потрошувачите.

Уште во јануари оваа година, Маск им кажа на инвеститорите дека Tesla планира да започне со производство на прифатлив модел во втората половина на 2025 година.

Почетната цена на сега веќе непостоечкиот основен модел, Model 2, се очекуваше да биде околу 25.000 долари.

Сегашниот најевтин модел на Tesla, седанот Model 3, се продава во САД за околу 39.000 долари.

Маск тврди дека Ројтерс „лаже“

Тесла не одговори на барањата за коментар. По објавувањето на приказната, Маск на социјалната мрежа Х објави дека „Ројтерс повторно лаже“, но не прецизираше на што точно се однесува.

Акциите на Tesla паднаа за повеќе од шест отсто по вестите на Ројтерс, но повратија дел од загубата по објавата на Маск.

Откажувањето на проектот за прифатливи автомобили доаѓа откако Тесла и другите етаблирани производители на автомобили се опоравуваат од забавувањето на растот на побарувачката за електрични возила во САД и Европа и силната конкуренција во Кина.

Доколку Tesla продолжише со развојот на евтин автомобил, според проценката на компанијата, немаше да стигне на пазарот пред втората половина на 2025 година, но таа пазарна ниша е веќе добро исполнета со квалитетни модели од BYD и многу други кинески брендови. .

Аналитичарите велат дека доцнењето на Tesla делумно се должи на клучната одлука на Маск во 2020 година, откако тој го лансираше својот хит кросовер, Model Y, да се фокусира на високо експерименталниот Cybertruck наместо на прифатлив автомобил.

Имено, Маск во 2019 година претстави прототип на електричен камионет и предвиде почетна цена од околу 40.000 долари. Возилото конечно пристигна минатата година, но најниската верзија на камионот нема да биде достапна до 2025 година, со цена од околу 61.000 долари.

Компанијата исто така се бореше со производствени проблеми, особено со пионерската технологија за батерии за камиони.

Подоцна, Маск призна дека компанијата „сама си го ископа гробот“ со Cybertruck.

Во меѓувреме, BYD забележа пораст на продажбата на електрични возила во Кина од околу 130.000 на повеќе од 1,5 милиони, не вклучувајќи го неговиот успешен бизнис со plug-in хибриди и неговиот брзорастечки извоз.

BYD веќе нуди многу модели од ниска и средна класа, вклучувајќи го и хечбекот Seagull за помалку од 10.000 долари.

Кинескиот производител на автомобили планира да го извезе автомобилот за повеќе од двојно повисока цена, но сепак под целта за евтин автомобил што Тесла планираше да го произведе.

Роботакси доаѓа во август

Маск на својот профил на платформата X напиша дека Tesla ќе ја претстави својата верзија на роботаксито на 8 август.

Да потсетиме дека Маск со години ги најавуваше роботските такси на Tesla, особено откако откри дека неговата компанија интензивно работи на развој на автономно возење.

Уште во 2015 година, тој објави дека автомобилите на Tesla би можеле да бидат целосно автономни во рок од три години. Речиси една деценија подоцна, автомобилите на Tesla, иако имаат опција за помош при возење што наликува на Автопилот, сепак не можат да бидат целосно автономни. Без разлика што се обидуваат да направат нивните корисници.

Тесла сè уште не покажал автономно возење на трето ниво, што би значело дека возилото управува и превезува само патници.

Најавата на Маск за претставувањето на роботаксито во август не значи дека автомобилот ќе биде подготвен за комерцијална употреба. Само да потсетиме дека приказната за Cybertruck започна уште во 2012 година како визија на Маск, како концепт беше претставена во 2019 година, а и покрај сите најави на Маск, првите возила беа испорачани дури во 2023 година.

Само на крајот да додадеме дека роботските такси на Tesla ќе имаат жестока конкуренција. Waymo и Cruise веќе ги возат своите роботски такси во некои американски градови, кинеските производители веќе ги тестираа своите роботакси во некои кинески градови.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП