21 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАWall Street: Нов пад на индексите, Tesla губитник на денот

Wall Street: Нов пад на индексите, Tesla губитник на денот

Dow Jones Industrial Average падна втор ден, продолжувајќи со слабиот почеток на кварталот, бидејќи приносите на обврзниците се зголемија и трговците ги намалија очекувањата дека Федералните резерви ќе ги намали каматните стапки во јуни.

Dow падна за 425 поени или 1,1%. На најниската сесија, референтната вредност падна за повеќе од 500 поени. S&P 500 се лизна за 0,9%, а Nasdaq Composite се лизна за 1,2%.

Вториот квартал започнува со лош почеток за акциите бидејќи нестабилните податоци за инфлацијата до крајот на минатата недела и некои силни економски податоци во понеделникот ги зголемија приносите и ги намалија изгледите за намалување на стапките на ФЕД во јуни. Акциите беа под притисок во вторникот, бидејќи приносот на 10-годишната обврзница скокна на највисокото ниво од 28 ноември. Цените на нафтата, исто така, се искачија на највисоките нивоа последен пат забележани пред пет месеци.

„Она што го гледаме е еден-два удар со комбинација на постојани жешки податоци за инфлацијата и преземање профит“, рече Грег Басук, управен директор на AXS Investments. Со „многу значајни пазарни добивки во првиот квартал… ние сме пред мала корекција. Но, мислиме дека наративот на инвеститорите ќе биде поголем подолго време со оглед на каматните стапки“.

Сарат Сети, управен партнер во Douglas C. Lane & Associates, не беше вознемирен од распродажбата, нарекувајќи го „природно варење“ откако акциите брзо се зголемија.

Акциите на Tesla паднаа за повеќе од 5% во вторникот, откако објавија разочарувачки испораки во првиот квартал. Технолошките гиганти Nvidia, Alphabet и Microsoft, некои од големите победници оваа година, паднаа за околу 1%.

S&P 500 порасна за 10% во првиот квартал, што е најдобар почеток на годината од 2019 година, бидејќи инвеститорите се обложуваат дека инфлацијата ќе падне доволно за ФЕД да почне да ги намалува стапките додека економијата продолжува да расте. Nasdaq се зголеми за 9% во првиот квартал благодарение на порастот на акциите поврзани со вештачката интелигенција, како што е Nvidia.

Пазарните загуби во вторникот доаѓаат откако основниот индекс на цените на трошоците за лична потрошувачка за февруари објавен во петокот покажа годишен пораст од 2,8%, сè уште не е до целта на ФЕД за инфлација од 2%. Во понеделникот, производствениот индикатор на Институтот за управување со снабдувањето покажа раст за прв пат од септември 2022 година.

Регионалните претседавачи на ФЕД Мери Дејли од Сан Франциско и Лорета Местер од Кливленд во вторникот изјавија дека очекуваат намалување на каматните стапки оваа година, но не очекуваат тие да почнат да се намалуваат наскоро. Изгледите за намалување на каматната стапка во јуни врз основа на тргувањето со фјучерси на ФЕД сега паднаа на околу 58,8%, што е намалување од околу 70% пред една недела. Сега се поставува прашањето дали моментумот за почетокот на 2024 година може да продолжи доколку ФЕД продолжи да ги зголемува каматните стапки.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП