21 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАIfo: Инфлацијата во Германија ќе падне под целта во наредните месеци

Ifo: Инфлацијата во Германија ќе падне под целта во наредните месеци

Очекувањата за цените на германските компании паднаа во март на најниско ниво во последните три години, а инфлацијата треба да падне под целта на Европската централна банка во наредните месеци, објави во вторникот институтот Ifo.

„Инфлацијата сè уште паѓа и треба да падне под 2% ова лето. Од германска перспектива, нема причина ЕЦБ да не ги намали каматните стапки наскоро“, рече во изјавата шефот на одделот за прогноза на Ifo, Тимо Волмершаузер.

Индексот на очекувањата на цените на Институтот падна од 15,0 поени во февруари на 14,3 поени во март, што е најниска вредност од март 2021 година.

Германската инфлација се намали на 2,7% во февруари, што е далеку од двоцифрените максимални вредности постигнати за време на енергетската криза предизвикана од руската инвазија на Украина.

Се поголем број креатори на политики на ЕЦБ поддржуваат намалување на каматните стапки, при што состанокот во јуни изгледа како најверојатен момент за дејствување, иако состанок е исто така закажан и за овој месец.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП