17 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЦената на златото продолжува да расте

Цената на златото продолжува да расте

Цените на златото продолжија да растат до ново рекордно високо ниво во понеделникот, поттикнати од очекувањата за намалување на каматните стапки во САД и неговата привлечност како безбедно средство.

Благородниот метал порасна за 1,32 отсто за да се тргува за 2.265,53 долари за тројска унца во спотови, додека фјучерсите во САД пораснаа за повеќе од 2 отсто на 2.286,39 долари за троја унца.

„Мислам дека ова е навистина возбудливо време за златото. Она што навистина го поттикнува, мислам, е дека многу пазарни шпекуланти се навистина сигурни и удобно во врска со намалувањето на стапките“, изјави Џозеф Каватони, пазарен стратег во Светскиот совет за злато, за „CNBC“.

Набљудувачите на пазарот очекуваат американската централна банка да ги намали каматните стапки во мај или јуни. Според податоците објавени минатиот петок, основниот мерач на инфлација на ФЕД за февруари се зголеми за 2,8% на годишно ниво, што се очекува да ја стави американската централна банка во мирување пред да размисли за намалување на каматите.

На крајот на последниот состанок во март, ФЕД ги задржа каматните стапки на чекање, но ја повтори својата прогноза за три намалувања на стапките оваа година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП