22 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАПролетта во знакот на биткоинот, проследена со долгоочекуваното преполовување

Пролетта во знакот на биткоинот, проследена со долгоочекуваното преполовување

Водечките берзи го завршија првиот квартал во охрабрувачка атмосфера. Њујоршкиот S&P 500 зајакна речиси половина процент минатата недела и десет проценти за кварталот како целина, означувајќи го своето најдобро отворање на квартал од 2019 година.

На месечна основа, индексите се во нагорна линија веќе пет месеци по ред. Оваа година немаше поголема корекција. Оптимизмот е поттикнат од очекувањата дека економијата ќе успее во меко приземјување (или дека инфлацијата ќе се намали без рецесија), а акциите продолжуваат да блескаат, каде што во позадина има големи очекувања за бум на вештачката интелигенција (Nvidia, Meta…).

Се чини дека ниту ФЕД не може да ја расипе играта и нема да има паника ако не ги намали каматните стапки три пати оваа година. Гувернерот Пауел во петокот рече дека ФЕД нема да брза со намалување на каматните стапки.

На месечна основа, трите водечки берзански индекси во Њујорк се во нагорна линија веќе пет месеци по ред. Неодамна, акциите на социјалната мрежа Редит почнаа да се котираат на NYSE. Иницијалната јавна понуда (IPO) беше многу успешна, како и дебито на берзата, бидејќи берзата брзо ја процени компанијата на речиси 10 милијарди долари. Но, во последните два дена од тргувањето минатата недела, имаше пресврт, со пад на акциите за 25 отсто (во голема мера бидејќи раководителите на компанијата почнаа посилно да ги продаваат „своите“ акции на компанијата) за да паднат под 50 долари, пониско отколку во првиот ден од тргување на 21 март.

Неделата ја одбележа и одлуката на федералниот суд на Менхетен да го осуди некогашното чудо на крипто индустријата Сем Банкмен Фрид на 25 години затвор за измама во вкупен износ од околу 10 милијарди долари. Спектакуларниот колапс на берзата FTX во ноември 2022 година многу ги потресе темелите на крипто-пазарот, биткоинот потоа падна на 15 илјади долари, но прекрасно закрепна. Во моментов вреди околу 70.000 долари. Во април следи важен настан, преполовувањето.

Како што напиша мистериозниот Сатоши Накамото во протоколот, на секои 210 илјади изрударени блокови (тоа се околу четири години), наградата на рударите се преполовува додека понудата не достигне конечни 21 милион. Овој пат „преполовувањето“ ќе биде четврто, наградата ќе биде преполовена од 6,25 на 3,125 биткоини. Ако рударите моментално генерираат 900 биткоини дневно, според новиот, тие ќе бидат 450. Сите претходни преполовувања значително ја зголемија цената на биткоинот. Во вториот случај, во мај 2020 година цената на биткоинот беше нешто под 9.000 долари, но една година подоцна беше над 50.000 долари (повеќе од 500% раст).

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП