25 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСи заминаа од Русија но тоа ги чинеше 107 милијарди долари

Си заминаа од Русија но тоа ги чинеше 107 милијарди долари

Излегувањето на Русија по инвазијата на нејзините војници во Украина во 2022-ра година ги чинеше странските компании повеќе од 107 милијарди долари отпишување на имотот и изгубени приходи, според анализата на „Reuters“ врз основа на нивните документи и извештаи.

Скалата на загубите се зголеми за една третина од последното пребројување во август минатата година, нагласувајќи го обемот на финансискиот удар врз корпоративниот свет од инвазијата на Москва, како и нивото на ненадејна загуба на западната експертиза од руската економија.

„Додека руската инвазија продолжува во услови на опаѓање на западната воена помош и се зголемуваат деталите за режимите на западни санкции, компаниите кои сè уште се обидуваат да излезат од Русија веројатно ќе се соочат со дополнителни тешкотии и ќе мора да прифатат поголеми отписи и загуби“, коментира Иан Маси, шеф на одделот „Корпоративно разузнавање“ во „EMEA“, консултантска компанија за глобален ризик „S-RM“.

Тој рече дека претседателот Владимир Путин, кој штотуку беше реизбран со убедлива победа која Западот широко ја осуди како недемократска, сега има нов мандат да ја продолжи изолацијата од Западот, вклучително и преку дополнителни запленувања на имот и политички притисок.

Москва наметна попусти од најмалку 50% на продажбата на странски средства и постојано ги заоструваше барањата за излез од домашниот пазар, честопати прифаќајќи само продажба во вредност од само една рубља.

Досега оваа година, објавени се продажба на средства во сопственост на „Shell“, „HSBC“, „Polymetal International“ и „Yandex NV“ во вкупна вредност од речиси 10 милијарди долари. И со попусти до 90%. Минатата недела, „Danone“ соопшти дека добил регулаторни одобренија да се отуѓи од своите руски средства, со вкупна загуба од 1,3 милијарди долари.

Околу 1.000 компании веќе си заминаа, но стотици други, вклучително и француските трговци на мало „Auchan“ и „Benetton“, сè уште работат таму или се во процес на затворање, според анализата на „Yale School of Management“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП