26 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЈелен ја обвини Кина за нелојална конкуренција во областа на зелената енергија

Јелен ја обвини Кина за нелојална конкуренција во областа на зелената енергија

Американската министерка за финансии Џенет Јелен ја повика Кина за зголеменото производство на соларни панели, електрични возила и литиум-јонски батерии, нарекувајќи ја нелојална конкуренција што ги „нарушува глобалните цени“ и ги „повредува“ американските и светските фирми и работници.

Јелен, која го планира своето второ официјално патување во Кина следниот месец, рече дека ќе им го пренесе на своите кинески колеги во Пекинг своето верување дека зголеменото производство на зелена енергија, исто така, претставува ризик за „продуктивноста и растот на кинеската економија“, пренесува АП. Таа изјави дека ќе ги натера нејзините кинески колеги да ги преземат неопходните чекори по ова прашање.

Кина доминира во производството на батерии за електрични возила и има брзорастечка автомобилска индустрија која им се заканува на етаблираните светски производители на автомобили додека станува глобална. Меѓународната агенција за енергетика објави дека минатата година уделот на Кина во продажбата на светскиот пазар на електрични автомобили бил околу 60 отсто.

Претходно оваа недела, Кина поднесе жалба против САД до Светската трговска организација поради, како што рече, дискриминаторските барања за субвенции за електрични возила. Кинеското Министерство за трговија не соопшти што го поттикнало овој потег.

Трговската претставничка на САД, Кетрин Таи, како одговор на тужбата рече дека американските субвенции се „придонес за чиста енергетска иднина“, додека Кина „продолжува да користи нефер, непазарни политики и практики за да ја поткопа фер конкуренцијата“.

Тонот на американскиот министер за финансии е во спротивност со изјавите на кинескиот претседател Си Џинпинг, кој во средата се состана со американските деловни лидери во Пекинг и повика на поблиска трговија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП