22 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЛери Финк е многу оптимист за долгорочните изгледи на биткоинот

Лери Финк е многу оптимист за долгорочните изгледи на биткоинот

Извршниот директор на BlackRock, Лери Финк, беше „пријатно изненаден“ од перформансите на берзанскиот фонд биткоин ЕТФ и повтори дека е „многу оптимист“ за долгорочната одржливост на биткоинот.

„IBIT е најбрзо растечкиот ЕТФ во историјата на ЕТФ. Ништо не доби толку брзо средства како IBIT во историјата на ЕТФ“, рече Лари Финк во интервју за Fox Business на 27 март.

Финк рече дека дури бил „изненаден“ од добрите перформанси на iShares Bitcoin Trust (IBIT) во првите 11 недели од тргувањето, пренесува Cointelegraph.

IBIT имаше силен почеток на тргување, забележувајќи 13,5 милијарди долари проток во првите 11 недели, со дневен максимум од 849 милиони долари на 12 март, според Farside Investors. IBIT во просек изнесува нешто повеќе од 260 милиони американски долари приливи дневно на тргување.

„Сега создаваме пазар кој има поголема ликвидност, поголема транспарентност и јас сум пријатно изненаден. Никогаш не би предвидел пред да го поднесеме дека ќе видиме ваква малопродажна побарувачка“, рече Финк.

Запрашан дали IBIT „бил добар, но не оволку добар“, Финк одговори: „Да, дефинитивно“.

„Многу сум уверен во долгорочната одржливост на Биткоин“, додаде извршниот директор на BlackRock.

IBIT моментално поседува 17,1 милијарди долари во биткоини, според BitMEX Research, и потребни се само два месеци за да се достигне границата од 10 милијарди долари – пресвртница за која на првиот златен ЕТФ му беа потребни две години да се достигне.

Од сите тековно одобрени ЕТФ, IBIT заостанува само зад Grayscale Bitcoin Trust во биткоин фондови – со 23,6 милијарди долари во BTC. Сепак, имотот во биткоини на Grayscale продолжи да се намалува од 620.000 BTC што ги имаше пред да се претвори во биткоин ЕТФ.

Издавачите на Биткоин ЕТФ со девет точки (со исклучок на сивата скала) сега имаат повеќе од 34,1 милијарди долари во биткоини, а IBIT, Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) и ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB) се водечки во приливите.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП