13 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАПад на индексите на Wall Street: S&P 500 во загуба трет ден...

Пад на индексите на Wall Street: S&P 500 во загуба трет ден по ред

S&P 500 падна трет ден по ред во вторникот. Поширокиот пазарен индекс се лизна за 0,28% за да се затвори на 5.203,58, додека Nasdaq Composite загуби 0,42% за да заврши на 16.315,70. Dow Jones Industrial Average падна за 31,31 поени, или 0,08%, на 39.282,33. Акцијата на денот означи заладување од минатата недела, кога сите три индекси се затворија на рекордно високо ниво во четвртокот, а Dow се приближи до нивото од 40.000.

Различната група акции што пораснаа во вторникот ја вклучуваше и Tesla, која доби речиси 3 проценти во пресвртот за производителот на електрични возила кој досега имаше проблеми оваа година. Акциите на Seagate Technology пораснаа за околу 7,4 поради оптимизмот за вештачката интелигенција. Krispy Kreme порасна за 39 отсто откако продавачот на крофни објави дека ќе го прошири своето партнерство со McDonald’s.

„Пазарот се шири, внесувајќи повеќе од тие циклични сектори и тоа е поткрепено со податоците што доаѓаат кои сугерираат дека економијата е сè уште во добра форма, но инфлацијата е сè уште позитивна и сè уште е над целта“, рече Том Хејнлин, висок инвестициски стратег во U.S. Bank Asset Management.

Економските податоци објавени во вторникот беа мешани, покажувајќи посилни од очекуваните нарачки за трајни производи, но слабеење на довербата на потрошувачите.

Треба да биде релативно тивка скратена недела за да се затвори месецот, рече Рос Мејфилд, аналитичар за инвестициска стратегија во Baird. Инвеститорите главно го чекаат објавувањето на најновите податоци за расходите за лична потрошувачка и отворањето на пазарот на трудот.

Главните индекси го забележаа својот петти последователен месец на добивка. Индексот на широкиот пазар се зголеми за повеќе од 2 отсто во март. Nasdaq Composite порасна за 1,4 отсто за периодот, додека Dow е во плус 0,7 отсто.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП