26 мај, 2024
ПочетнаЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕЊујорк има 350.000 милионери и 60 милијардери

Њујорк има 350.000 милионери и 60 милијардери

Њујорк, како најголем град во Соединетите Американски Држави, е и најбогат со речиси 350.000 милионери и 60 милијардери, чие население пораснало за 48 отсто во изминатата деценија, објави консултантската компанија „Henley & Partners“.

Според тие податоци, во заливот во кој се наоѓа Сан Франциско е второто најбогато место во САД со повеќе од 305.000 милионери, и покрај тоа што е посилен од Њујорк по бројот на милијардери (68), објави CNBC.

Интересно е што стапката на раст на богатите во споменатиот залив во последните десет години е уште поимпресивна, бидејќи милионерската популација порасна за 82 отсто, а растот на инвестициите и вештачката интелигенција се очекува да дадат уште еден поттик на област.

По рангирањето следат Лос Анџелес (212.000 милионери), Чикаго (120.500) и Хјустон (91.000).

Најбрзо растечки американски град за ултра богатите во топ 10 е Остин, Тексас, кој ја зголемил својата популација милионери во текот на изминатата деценија повеќе од двојно, на речиси 33.000.

Мајами е импресивен и кога станува збор за зголемувањето на бројот на милионери (35.000). За само десет години нивниот број се зголемил за 87 отсто

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП