18 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАОстар неделен пад на биткоинот, капиталот си оди од ЕТФ-овите

Остар неделен пад на биткоинот, капиталот си оди од ЕТФ-овите

Биткоинот е намален за повеќе од 10% од својот историски максимум, бидејќи апетитот за новите берзански ЕТФ фондови е умерен. Стратезите на JPMorgan Chase and Co. предупредија дека корекцијата можеби се уште не е завршена.

Групата од 10 спот биткоин ЕТФ штотуку го објавија својот најголем тридневен одлив откако производите дебитираа на 11-ти јануари. Во меѓувреме, најголемата криптовалута во светот е на пат за една од најлошите недели во годината, откако се повлече за 4%. Токенот менуваше сопственици за 65.415 долари во петокот во 6:57 часот во Сингапур.

Биткоинот „сè уште изгледа прекупуван“, рекоа стратезите на JPMorgan, обновувајќи го нивниот февруарски повик за понатамошни опаѓања што ќе доведе до долгоочекуваниот настан за преполовување во април, што ќе ја намали понудата на новоископани биткоини од страна на рударите.

Одржливиот отворен интерес за фјучерси на биткоин CME заедно со опаѓачките текови на ETF се значителни надолни сигнали за цената на биткоинот, напишаа стратезите предводени од Николаос Панигирцоглу во белешката во четвртокот.

„Брзината на нето-приливи во ETF-ови на спот Биткоин значително забави, со значителни одливи забележани минатата недела“, напишаа стратезите.

„Ова ја доведува во прашање идејата дека моменталната слика за текот на биткоин ЕТФ ќе се карактеризира како постојан еднонасочен нето-прилив. Како што се приближуваме до настанот на преполовување, ова преземање профит е поверојатно да продолжи, особено во позадината на позиционирањето кое сè уште изгледа прекупено и покрај минатонеделната корекција“.

Минатиот месец, банката предвиде дека цената на биткоинот ќе падне на 42.000 долари по април, бидејќи „еуфоријата предизвикана од преполовувањето на биткоинот стивнува“.

И покрај тоа што биткоинот достигна рекордно високо ниво од речиси 73.798 долари на 14 март, ентузијазмот кај инвеститорите на мало може да опаѓа, според Наем Аслам, главен инвестициски директор во Zaye Capital Markets.

„Фактот дека порастот навистина не скокна од највисоките нивоа на сите времиња како порано, наведе многумина да се сомневаат во јачината на порастот“, рече Аслам.

Преполовувањето е скоро тука и ако овој настан не успее навистина да го одржи моментумот, тогаш тоа значи дека ќе се соочиме со сериозно повлекување, што значи дека цената може да падне под 50.000 долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП