26 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЛетувањето во Црна Гора ќе ве чини поскапо од лани – еве...

Летувањето во Црна Гора ќе ве чини поскапо од лани – еве колку ќе платите за ноќевање

Најновите информации од Саемот за туризам во Белград, Србија, покажуваат дека цените за летување во Црна Гора оваа година ќе бидат значително повисоки во споредба со изминатите години.

Според изјавите на претставниците на туристичките агенции, се очекува цените на аранжманите да пораснат за околу 20% во споредба со минатата година.

Ова зголемување на цените, велат тие, е резултат на глобалните економски предизвици кои влијаат на оперативните трошоци.

Сепак, и покрај потенцијалните последици врз одлуките на туристите, туристичката организација се труди да ја подобри квалитетот на своите услуги.

Со стратегијата за привлекување на поголем број странски туристи, особено од Кина и Унгарија, туристичките работници од Црна Гора се надеваат дека ќе го одржат успехот на летната сезона.

Просечната цена за ноќевање за четиричлено семејство се очекува да биде околу 70 евра на ден, што сѐ уште е конкурентна понуда во споредба со слични дестинации како Хрватска и во Грција.

Иако зголемувањето на цените може да биде предизвик за некои семејства, оптимизмот останува висок меѓу претставниците на туристичката индустрија, кои веруваат дека квалитетот и гостопримството ќе ги надминат овие промени.

Скопјанецот Иван, кој секое лето со своето семејство оди на одмор во Црна Гора, изразува загриженост поради најавеното зголемување на цените.

„Секогаш сме уживале во прифатливите цени на храната и сместувањето во Црна Гора, што ни овозможуваше да имаме квалитетен одмор без да ги преоптовариме нашите финансии. Но, со овие најави за значително поскапување, сериозно ќе размислиме дали да продолжиме со нашата традиција или да бараме друга дестинација која ќе ни понуди сличен квалитет по пониска цена”, вели нашиот соговорник.

Најпопуларните дестинации во Црна Гора се разновидни и привлекуваат туристи со својата убавина и културно наследство:

Будва: Позната по својот историски Стар Град, песочните плажи и развиениот ноќен живот. Можете да ги истражите старите калдрми и средновековните ѕидини на Стариот Град, да се релаксирате на плажите или да направите излет со брод до блискиот остров Свети Никола.

Котор: Совршено место за љубителите на природата, со Ловќен и неговите планинарски и велосипедски патеки.

Тиват: Познат по својот луксузен марински комплекс Порто Монтенегро, Тиват е модерна дестинација која нуди одлични можности за шопинг и одмор.

Херцег Нови: Со својата богата историја и прекрасни плажи, Херцег Нови е идеално место за оние кои сакаат да комбинираат култура со релаксација на море.

Улцињ: Познат по својата Велика плажа, која е една од најдолгите плажи на Јадранското Море, Улцињ е популарен меѓу туристите кои бараат сонце и песок.

Б.З.М.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП