18 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈААкциите на MicroStrategy, најголемиот сопственик на биткоини, потонаа 18%

Акциите на MicroStrategy, најголемиот сопственик на биткоини, потонаа 18%

Акциите на MicroStrategy потонаа заедно со цената на биткоинот во вторникот, бидејќи компанијата купи уште повеќе од криптовалутата.

Акцијата беше намалена за 12 отсто во доцните попладневни часови. Претходно падна за дури 18%.

Падот дојде откако MicroStrategy купи дополнителни 9.245 биткоини за околу 623 милиони долари, според поднесеното барање до Комисијата за хартии од вредност. Компанијата искористи 592,3 милиони долари нето приходи од неодамнешната приватна понуда на конвертибилни банкноти и вишок готовина за купување.

MicroStrategy направи сличен потег минатата недела, купувајќи 12.000 биткоини за речиси 822 милиони долари откако го продаде долгот додека биткоинот се искачи на највисокото ниво на сите времиња. Компанијата сега поседува вкупно 214.246 биткоини, објави во вторникот.

Во меѓувреме, биткоинот падна во вторникот, паѓајќи под 63.000 долари во еден момент – за околу 10.000 долари под минатонеделното рекордно ниво. MicroStrategy се обидува да тргува во тандем со криптовалутите.

Клучните катализатори како што се берзанските фондови на биткоин и претстојниот настан за „преполовување“ во април – кој ја намалува наградата за ископување биткоин на половина за да ја ограничи понудата – помогнаа во поддршката на водечката криптовалута и акциите поврзани со нејзините перформанси.

MicroStrategy започна како провајдер на деловен софтвер, но во 2020 година почна да спроведува агресивна стратегија за купување биткоини и оттогаш првенствено се тргува како замена за цената на криптовалутата. Овој февруари, компанијата рече дека фокусот на својата компанија и бренд ќе ги префрли на развој на биткоин.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП