13 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАБиткоинот нагло падна, некои аналитичари зборуваат за шпекулативен балон

Биткоинот нагло падна, некои аналитичари зборуваат за шпекулативен балон

Биткоинот го продолжи своето повлекување од својот најнов максимум среде засилена дебата за тоа дали порастот на цените на криптовалутите е доказ за шпекулативен балон на глобалните пазари.

Најголемото дигитално средство падна за дури 5,6% во азиското тргување во петокот, пред да ги намали некои од своите загуби за да ги смени сопствениците на 67.300 долари во 13:43 часот во Сингапур. Токенот постави нов историски максимум од скоро 73.798 долари еден ден претходно.

Облозите за полабава монетарна политика од Федералните резерви помогнаа да се зголемат глобалните акции, обврзниците и криптовалутите во последниве месеци, но инвеститорите ги преиспитуваат таквите облози по доказите за постојаните инфлациски притисоци во САД.

Во интервју за телевизијата Блумберг, главниот инвестициски стратег на Bank of America Corp. Мајкл Хартнет рече дека пазарите покажуваат карактеристики на балон во рекордниот пораст на таканаречените Седум величествени акции во технолошкиот сектор и највисоките вредности на криптовалутите на сите времиња.

Коментарите доведоа до дебата во живо на Вол Стрит за тоа дали многу пазари се ранливи на повлекување. Што се однесува до биткоинот, поддржувачите посочуваат на околу 12 милијарди долари нето-приливи во наменски фондови со кои се тргува во САД и претстојниот пад на растот на понудата на токенот како основна поддршка.

Извештајот од четвртокот кој покажува скок на цените на производителите во САД ја подгреа загриженоста дека кампањата на ФЕД за да ја стави инфлацијата под контрола е далеку од завршена.

Биткоинот беше „поткопан од порастот на американските приноси и американскиот долар што следеше по жешките податоци за инфлацијата на цените на производителите“, напиша во белешка Тони Сајкамор, пазарен аналитичар во IG Australia Pty.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП