21 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЕвропа е полна со природен гас и повеќе ќе се потпира на...

Европа е полна со природен гас и повеќе ќе се потпира на Украина за складирање

Европа ќе ја заврши грејната сезона со толку многу гас што идејата за складирање на повеќе гориво во Украина за да се спречи падот на цените станува привлечна и покрај безбедносните ризици од таквиот потег, пишува „Bloomberg“.

Регионот влегува во март со капацитети за складирање гас полни повеќе од 62%, што е рекорд за овој период од годината, според податоците на „Gas Infrastructure Europe“. На Стариот континент му се ближи крајот на екстремно блага зима, која ќе тежи на побарувачката на гориво и ќе доведе до вбризгување на помал капацитет во текот на летните месеци.

„Складиштето на гас во Европа би можело да биде полно пред почетокот на грејната сезона. Затоа, трговците во Европа треба да користат пловечки и украински складишта. Пониските цени во лето во споредба со зимските договори ќе ја поддржат економската логика на користење и на двете“, велат аналитичарите на „Energy Aspects“.

Пловечкото складирање или практиката на задржување на ЛНГ на бродовите подолго време пред да се истовари, обично се користи кога трговците очекуваат дека подоцна ќе можат да продаваат по повисоки цени или кога вообичаените подземни објекти се полни.

Фјучерсите се зголемија во петокот, но цените остануваат да се движат околу 25 евра за мегават час, ниво што многу трговци го гледаат како дно откако цените паднаа за повеќе од 20% од почетокот на годината. Договорите за летна испорака, исто така, паднаа во цената во последниве недели, бидејќи вниманието се префрли на април, што го означува крајот на зимата за гасната индустрија.

Пониски цени на бензините во летниот период во однос на зимските месеци. Графикон: „Bloomberg LP“.

Украина им нуди на трговците надвор од земјата да резервираат до 10 милијарди кубни метри од нејзиниот капацитет за складирање природен гас во оваа година, според податоците на државната компанија за нафта и гас „Нафтогас Украина“. Обемот што може да се одвои за странски компании сочинува околу една третина од вкупниот капацитет на земјата и е непроменет од минатата година.

Украина, која долго време беше една од клучните врски во трговијата со гас со Европа, има поголем капацитет за складирање од која било друга земја на Стариот континент освен Русија. Залихите на гориво паднаа на речиси нула по руската инвазија, но закрепнаа од минатата година, при што компаниите, вклучувајќи ги „Shell“ и „DXT Commodities“, користат инсталации во Украина.

Во исто време, голем дел од Европа ќе продолжи да ужива во благото време на почетокот на март, што ќе помогне да се задржат цените на енергијата. Од Велика Британија до Франција и Германија, најголемите пазари во регионот ќе бидат потопли од вообичаено во првите две недели од месецот, очекуваат синоптичарите анкетирани од „Bloomberg“.

Фјучерсите на холандската берза „TTF“ се зголемија за 1,8 отсто на 25,31 евро за мегават час во 10:04 часот во Амстердам во петокот. Британскиот еквивалент исто така забележа раст.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП