21 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЛудилото на ЕТФ се префрла на втората по големина криптовалута

Лудилото на ЕТФ се префрла на втората по големина криптовалута

Етерот делумно го засенува биткоинот благодарение на шпекулациите дека следниот бран на американски фондови со кои се тргува преку берза (EТФ) ќе се фокусира на втората по големина криптовалута, пишува „Bloomberg“.

Од почетокот на годината, цената на Етерот е зголемена за 30% во споредба со 22% за Биткоинот – пресврт од 2023-та година, кога најголемиот дигитален токен по пазарна капитализација беше во водство.

Рано утрово и двете монети беа во зелено. Етерот додаде 0,4% во изминатите 24 часа на 2.960 долари, блиску до највисокото ниво од април 2022-ра година, а Биткоинот додаде 0,1% на 51.757 долари.

Цената на Етерот во последната недела. Графикон: „CoinGecko“.

Претпазливите американски регулатори го одобрија лансирањето на првите спото Биткоин фондови во јануари по повеќекратните одложувања. Досега, групата од 10 инструменти има привлечено нето-приливи од 5,2 милијарди американски долари откако почнаа да работат на 11-ти февруари. И додека некои криптофанови ги гледаат средствата како преседан што ја поставува сцената за Етерот, други очекуваат уште една рунда правни проблеми.

„Очекувам Етерот да продолжи да го надминува Биткоинот во наредните месеци, барем до април-мај кога се наѕира потенцијалното одобрување на ЕТФ“, коментира Стефан фон Хениш, шеф на тргување во „OSL SG“ во Сингапур.

Тој, исто така, изрази сомневање дека претседателот на американската Комисија за хартии од вредност ќе даде зелено светло за ЕТФ, освен ако не биде принуден со судски пресуди.

Етерот е главната криптовалута на блокчејнот „Ethereum“ – можеби еден од најклучните комерцијални екосистеми во крипто секторот. Инвеститорите имаат можност да добиваат награди со обезбедување на нивните етери за управување со дигиталната „книга“ на системот, процес наречен удирање. Уделот на „заложуваниот“ Етер достигна апсолутен врв од 25%, покажуваат податоците на „Validator Queue“, што ја намалува понудата и создава услови за раст на цените.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП