13 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАWall Street: S&P 500 со нов рекорд, Nasdaq скокна за речиси 3%

Wall Street: S&P 500 со нов рекорд, Nasdaq скокна за речиси 3%

Индексот S&P 500 се искачи на нови врвови во четвртокот, откако гигантот за чипови Nvidia објави подобри квартални резултати од очекуваните, подигнувајќи го поширокиот пазар и технолошкиот сектор.

S&P 500 доби 2,11% за да се затвори на 5.087,33, негов најдобар ден од јануари 2023 година. Nasdaq Composite напредуваше за 2,96% за својот најдобар ден од февруари 2023 година, затворајќи се на 16.041,62 и се приближи до највисокото ниво од 16.057,44.

Dow Jones Industrial Average порасна за 456,87 поени, или 1,18%, надминувајќи 39.000 за прв пат и затворајќи го новото високо ниво од 39.069,11.

Акциите на Nvidia скокнаа за 16,4% до највисокото ниво на сите времиња откако производителот на чипови објави дека вкупниот приход пораснал за неверојатни 265% од минатата година – поттикнат од бумот во неговиот бизнис со вештачка интелигенција. Nvidia, која стана една од најголемите американски компании по пазарна капитализација, исто така прогнозираше уште едно ѕвездено зголемување на приходите за тековниот квартал, дури и покрај зголемените очекувања за силен раст.

Други технолошки имиња исто така се зголемија во вредност. Amazon доби околу 3,9%. Microsoft и Netflix поскапеа повеќе од 2%.

Ентузијазмот за вештачка интелигенција поттикна неверојатен пораст во Nvidia, заедно со други големи технолошки имиња, во текот на изминатата година.

Филип Колмар од MRB Partners истакна дека акциите имаат корист од растот на заработката и посилната од очекуваната економска активност. Тој, сепак, рече дека акциите сепак би можеле да паднат доколку економскиот раст на крајот се храни со повисоки приноси на обврзниците.

„Мега капитализираните американски акции или „Величенствените 7“ се главни двигатели. Имаат многу високи очекувања за заработка и многу високи вреднувања кои не оставаат простор за разочарување“, рече Колмар. Тој истакна дека пазарниот успон поттикнат од Nvidia сè уште носи „вроден ризик“ со оглед на цикличната природа на акциите на полупроводници.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП