13 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАWall Street: S&P 500 со нов рекорд

Wall Street: S&P 500 со нов рекорд

Индексот S&P 500 се затвори на ново рекордно високо ниво бидејќи сите три главни индекси завршија со тргувањето на позитивна територија во четвртокот, откако ги надоместија големите загуби претрпени претходно во неделата.

Широкиот берзански индекс се искачи за 0,58% до 5.029,73, додека Nasdaq Composite додаде 0,30% за да се затвори на 15.906,17. Dow Jones Industrial Average порасна за 348,85 поени или 0,91% за да заврши на 38.773,12 поени.

Tesla и Meta Platforms беа подобри, зголемувајќи се за 6% и 2%, соодветно. Акциите на Wells Fargo пораснаа за 7% откако Канцеларијата за контрола на валути стави крај на клучната казна за банката.

Инвеститорите ја поминаа неделата проценувајќи како оди американската економија, но бројни показатели досега дадоа мешани сигнали.

Новите податоци од четвртокот наутро открија дека продажбата на мало паднала за 0,8% во јануари. Тоа беше многу повеќе од падот од 0,3% што го очекуваа економистите, според Dow Jones. Тоа покрена одредена загриженост за силата на американските потрошувачи под тежината на лепливата инфлација и високите каматни стапки и ги намали приносите на Министерството за финансии.

Сезоната на заработка продолжи да дава мрачна слика за корпоративна Америка. Tripadvisor скокна за 9% откако ги надмина проценките на врвот и на дното. Од друга страна, акциите на Cisco паднаа за 2% откако технолошката компанија најави отпуштања и слаби изгледи за продажба. Акциите на Deere паднаа за 5% откако производителот на земјоделски машини ги намали упатствата за неговиот годишен профит.

Акциите се разнишаа оваа недела откако полошата од очекуваната инфлација го потресе пазарот во вторникот и Dow Jones ја забележа својата најголема еднодневна загуба од март 2023 година. Индексот на 30 акции сега е за 0,26% повисок за неделата, додека S&P 500 треба да ја затвори неделата со 0,06%. Nasdaq, сепак, е на пат да изгуби 0,53%.

„Не е изненадувачки кога CPI е умерено повисок, имавме претерана реакција и мислам дека остатокот од неделата веројатно ќе се обидеме да вратиме дел од тоа. Вчера беше добар пример за тоа, а денес се чини дека е повеќе од истата ситуација“, рече Арт Хоган, главен пазарен стратег во B. Riley Wealth Management во интервју за CNBC. „Ние сме конструктивни на овој пазар према напред.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП