21 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАБиткоинот над 49.000 долари за прв пат од декември 2021 година

Биткоинот над 49.000 долари за прв пат од декември 2021 година

Биткоинот се искачи на речиси 50.000 долари во понеделникот, достигнувајќи го највисокото ниво во повеќе од две години.

Цената на водечката криптовалута скокна за 3% во попладневните часови на 49.692,10 долари, според Coin Metrics, ниво што не го достигна од декември 2021 година. Претходно се искачи до 49.998,57 долари.

Биткоинот доаѓа од својата најдобра недела од 8 декември, завршувајќи со раст од 10,76% во петокот.

Позитивното расположение се врати во криптото по големите одливи од Grayscale Bitcoin ETF го намалија расположението во текот на изминатиот месец. Не само што се намалуваат овие одливи, туку се зголемуваат и приливите. Покрај тоа, биткоинот ја освои понудата на берзата минатата недела, каде што S&P 500 премина 5.000 минатата недела.

„Неколку фактори влијаат на динамиката на пазарот, вклучително и усвојувањето на полабава монетарна политика во Кина, што доведе до зголемено купување на средства, особено биткоин и акции“, рече Џејмс Батерфил, раководител на истражување во менаџерот на средства фокусиран на крипто, CoinShares.

„Побарувачката за spot Bitcoin ETF останува силна, со нето-приливи од 1,1 милијарди долари во текот на изминатата недела и 2,8 милијарди долари од нивното лансирање“, додаде тој. „Само во петокот, ЕТФ купија 12.000 биткоини, значително надминувајќи ја дневната стапка на создавање од приближно 900 нови биткоини.

Инвеститорите гледаа на околу 48.600 долари како клучно ниво на отпор. Ако биткоинот успее да го пробие тоа ниво и да го задржи, вратата би можела да биде отворена за да достигне нови високи над 50.000 долари, а можеби дури и ново највисоко ниво на сите времиња околу нивото од 69.000 долари, велат техничките аналитичари.

Акциите на крипто компаниите, исто така, беа повлечени нагоре. Крипто берзата Coinbase скокна за повеќе од 5%, додека bitcoin proxy Microstrategy напредуваше речиси 10%. Неколку рударски акции пораснаа за двоцифрен број. Двата најголеми рудари, Riot Platforms и Marathon Digital, пораснаа за 11% и 14%, соодветно. CleanSpark порасна за 16%, а Iris Energy околу 18%.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП