26 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЦените на нафтата повторно скокаат поради ситуацијата на Блискиот Исток

Цените на нафтата повторно скокаат поради ситуацијата на Блискиот Исток

На светските берзи минатата недела цената на нафтата порасна за повеќе од шест отсто, бидејќи ситуацијата на Блискиот Исток не се смирува, па можноста за прекин на снабдувањето ги поддржува цените на тој извор на енергија.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела порасна за 6,35 отсто на 82,19 американски долари, додека на американскиот барел порасна за 6,3 отсто на 76,84 долари. Така, цените надоместија голем дел од загубите од претходната недела, кога потонаа за повеќе од седум отсто.

Растот на цените е последица на влошувањето на шансите за прекин на конфликтот во окупираниот палестински Појас Газа, откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли предлогот на палестинскиот Хамас за прекин на огнот. Во петокот израелските сили продолжија со воздушните напади врз Газа.

„Изјавата дека ниту еден дел од Појасот Газа нема да биде имун на израелската офанзива ги наведе учесниците на пазарот на нафта да заклучат дека нема ниту трошка желба за мир, така што премијата за воен конфликт не е доволно висока“, рече Џон Еванс, аналитичар од PVM.

Во петокот Украина со беспилотни летала нападна две рафинерии во јужна Русија. И покрај украинските напади и техничките проблеми, Русија во февруари извезла повеќе нафта од планираното со договор на водечките производители.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, предводени од Русија, најавија намалување на производството во првиот квартал од оваа година со цел да ги поддржат цените.

Поддршка за цените дадоа и надежите на трговците за забрзување на растот на кинеската економија, најголемиот светски увозник на нафта, по новите стимулативни монетарни и други мерки.

Сепак, тешко е да се очекува побрзо закрепнување на кинеската економија, додека не се реши кризата на тамошниот пазар на недвижности.

Значителниот пораст на цената на нафтата, исто така, спречува забавување на растот на американската и на еврозоната, имајќи предвид дека локалните централни банки најверојатно ќе ги задржат каматните стапки повисоки од очекуваните пазари поради зголемената инфлација.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП